Cihaz Güvenliği

Güvendiğiniz cihazlar, güvenmediğiniz şirketler

Sayısal dünya ile kurduğunuz her iletişim, elektronik bir cihaz ile etkileşim gerektirmekte. Artık yaşamın kaçınılmaz gereklilikleri olan cihazlarımız bizimle ilgili her türlü bilgiyi, en derin sırlarımızı içermekle en çok güven duyulması ve korunması gereken nesneler konumundalar. Cihazlarımıza olan güvenimiz, devletlerin ve şirketlerin kontrol çabası altında neredeyse yok durumunda. Çoğu kimse kullandıkları cihazlara güvenmediklerini açıkça beyan etmektedir.

Cihazlarımızı güvenli kılmak bugün çaresiz bir kavga olmaktan gün geçtikçe kazanılan bir mücadeleye dönüşmüştür. Günümüzde yazılımların özgürlüğünün mücadelesi sürdüğü gibi donanımlarında özgürlüğü benzer bir mücadele içindedir. Bu mücadelede atılan her adım hem daha özgür bir insanlığa hem de günümüzün bilişim sistemlerinin güvenliğine katkı sağlamaktadır.

Elbette günümüzde cihazların özgürlüğü ve güvenliği tamamen kazanılmış değildir. Bgün üretim sistemlerinin ve üretilen donanımların karmaşıklığı bireysel olarak bu cihazların incelenmesini ve kesinlikle güvenilirliğinin kanıtlanmasını çok zorlaştırmakta. Fakat basit birkaç adım bir çok tehdide karşı koyabilecek şekilde cihazları güvenli kılabilmekte ve pek çok durumda bu yazılım ve donanım özgürlüğünden geçmekte. Özgür Yazılım Derneği / Donanım Özgürlüğü makalesinin bu konu hakkında okunması önerilebilir.