Pi Hole ile Ev Ağını Güvene Almak

Pi Hole

Pi Hole nedir?

Pi Hole, ev ağları gibi özel ağlarda kullanmak için geliştirilmiş, ağ seviyesinde reklam ve takipçileri engellemenize yarayan özgür bir yazılımdır. Pi Hole sayesinde ağınıza bağlanan tüm cihazların DNS istekleri Pi Hole üzerinden geçerek filtrelenir ve reklam/takip amaçlı istekler engellenmiş olur. Tarayıcılar gibi geniş spektrumlu engelleyicilerin kullanılamadığı uygulamaları veya PlayStation gibi eklenti desteği bulunmayan cihazları da reklam ve takip amaçlı isteklere karşı koruyabilirsiniz.

Ön gereksinimler

  • Bir adet tek kart bilgisayar (Raspberry Pi, Orange Pi vs.)
  • Raspbian, Ubuntu 16.04+ ya da Debian 9+
  • 512 MB RAM
  • Ethernet kablosu
  • Cihaza atanmış statik IP (DHCP tarafından)

Eğer halihazırda bu işe özgüleyebileceğiniz bir tek kart bilgisayarınız yoksa, fiyat açısından Orange Pi Zero kullanmanız tavsiye edilmektedir. Yaklaşık 180 TL civarında Türkiye'den tek başına, 160 TL bandında ise AliExpress'ten kutusu ve ek kartıyla birlikte temin edebilirsiniz. (Son fiyat güncellemesi: 24 Şubat 2021)

Kurulum

Orange Pi Zero

Tek kart bilgisayarınızı Ethernet kablosu ile ağa bağladıktan sonra, kullandığınız yönlendiricinin paneline giriş yapıp hangi IP adresini aldığını kontrol edin. Yönlendirici paneliniz genellikle 192.168.1.1 adresinde (bulunduğunuz subnetin ilk IP adresi) bulunur, eğer erişemezseniz yönlendiricinizin modelini web'de arayarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Cihazın IP adresi

Eğer bu yöntemi kullanmak istemezseniz, GNU/Linux üzerinde kullanabileceğiniz netdiscover yazılımı da işinizi görecektir. sudo netdiscover komutunu çalıştırdıktan sonra aşağıdaki gibi Pi Hole kuracağınız cihazın IP adresini öğrenebilirsiniz:

Netdiscover

Sonrasında cihazınıza bir adet statik IP adresi atamanız gerekecek, yönlendiricinizin modeline göre farklı bir arayüzle karşılaşabilirsiniz. Bu sebepten gerektiğinde web'de arama yaparak ilerlemenizi öneririz.

Statik IP atama

Yukarıda görüldüğü gibi 192.168.1.254 adresi Pi Hole kuracağımız cihaza atanmış oldu. Ancak bu değişiklik cihazı yeniden başlattığınızda geçerli olacak, dolayısıyla ilk bağlantıda hala bir önceki menüde gördüğünüz IP adresini kullanmanız gerekiyor.

Bir uçbirim (terminal) açıp SSH ile cihazınıza bağlanın:

ssh [email protected]

Buradaki örnekte cihaz olarak Orange Pi Zero kullanıldığı için kullanıcı adı root olarak alınmıştır. Eğer Raspberry Pi kullanacaksanız, varsayılan kullanıcı adı pi, varsayılan parola ise raspberry'dir.

Eğer Windows kullanıyorsanız, SSH için PuTTY kullanabilirsiniz.

Eğer cihazınıza ilk defa bağlanıyorsanız, sorulan soruya yes cevabını verin. Aşağıdaki gibi bir prompt görüyorsanız cihazınıza başarıyla bağlanmış olacaksınız:

root@OrangePI:~ # 

# ya da Raspberry Pi için

pi@raspberry:~ $

Aşağıdaki komutu çalıştırarak kuruluma başlayabilirsiniz:

curl -sSL https://install.pi-hole.net | bash

Bu komutu çalıştırdığınızda şöyle bir görüntü sizi karşılayacak ve ardından bir süre gerekli paketler kurulacak. https://it-explain.com/linux-random-mac-address-on-boards-orangepi-nanopi/

Kurulum

Bir süre sonra karşınıza bir ncurses menü gelecek ve bağış yapmanızı hatırlatan veya statik IP'ye ihtiyaç duyduğunuzu söyleyen çeşitli uyarılarda bulunacak. Bunlara OK cevabını verip devam edin. Sonrasında şöyle bir soruyla karşılaşacaksınız:

Arayüz

Bu noktada eğer kablolu bağlantı üzerinden iletişim kurmak istiyorsanız (şiddetle tavsiye edilir) eth0 seçeneğini seçip devam edin.

DNS sağlayıcı

Bir sonraki adımda yukarıdaki DNS sağlayıcı seçimi ile karşılaşacaksınız. Arzu ettiğiniz bir DNS sağlayıcıyı seçebilirsiniz, ancak mahremiyetiniz ve daha iyi bir deneyim için OpenNIC üzerinden hizmet almanız şiddetle tavsiye edilir. OpenNIC kullanmak için "Custom" seçeneğini seçin ve tarayıcınızdan OpenNIC'in web sitesi olan https://opennic.org adresine girin. OpenNIC ana sayfasında size en yakın DNS sunucularını sıralayacaktır.

OpenNIC

Buradan aldığınız DNS sunucu bilgilerini aşağıdaki gibi girebilirsiniz.

OpenNIC Pi Hole

Daha sonrasında çıkan liste ayarını olduğu gibi bırakın ve devam edin.

IPv4 ve IPv6

Yukarıdaki menüde varsayılan olarak hem IPv4 hem de IPv6 üzerinden gelecek istekler engellenecektir. IPv6 Türkiye'de kullanılamadığından, arzu ederseniz kaldırabilirsiniz; ancak AirVPN gibi VPN servis sağlayıcıları veya Freifunk gibi ağlar IPv6 adreslemesi yapmaktadır.

Bir sonraki adımda statik IP'nizi onaylayın ve devam edin, ardından çıkan uyarıyı da onaylayın. Web yönetim arayüzünün yüklenip yüklenmeyeceği sorusuna "Evet" cevabını verin ve devam edin. Ardından sorulan tüm sorulara varsayılan cevaplarını verin ve kurulumu bitirin.

Her şey kurulduğunda aşağıdaki gibi bir uyarıyla karşılaşacaksınız:

Kurulum sonu

MAC adresi sabitleme

Bazı durumlarda, özellikle Orange Pi cihazlarda her açılışta MAC adresi rastgele seçilebilmektedir. Bunun için cihazınızın MAC adresini sabitlemeniz gerekir, bu işlemi aşağıdaki komutu çalıştırıp dosyayı düzenleyerek yapabilirsiniz:

nano /etc/network/interfaces.d/eth0

Açtığınız dosyaya mevcut MAC adresinizi aşağıdaki gibi ekleyin:

auto eth0
iface eth0 inet dhcp
    hwaddr 02:42:61:cd:c5:a2

Ctrl+O ve Ctrl+X kısayollarıyla kaydedip çıkın.

Yönlendirici ayarları

Şimdi yönlendiricinizdeki DNS ayarlarını Pi Hole'a yönlendirmeniz gerekiyor. Bunun için yine yönlendiricinizin yönetim paneline girin ve DNS yapılandırmasını bulun:

DNS yapılandırması

Daha sonra Pi Hole'un kurulu olduğu cihazın IP adresini ekleyin:

DNS ekleme

Kaydedip çıkın. İşlem tamamlandığında http://pi.hole adresine tarayıcınızdan erişebilmeniz gerekir. Eğer erişemiyorsanız yönlendiricinizi yeniden başlatın.

Web arayüzü

Tarayıcınızı açıp adres çubuğuna Pi Hole cihazınıza atadığınız IP adresini yazdığınızda veya http://pi.hole adresine girdiğinizde aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız:

Web arayüzü açılış

Daha sonrasında "Did you mean to go to the admin panel?" bağlantısına tıkladığınızda yönetim paneli karşınıza çıkacak:

Yönetim paneli

Buradan "Login" seçeneğini seçip kurulumda size verilen parolayı girin. Eğer parolayı hatırlamıyorsanız, Pi Hole cihazınıza erişip pihole -a -p komutunu çalıştırırsanız yeniden parola oluşturabilirsiniz.

Giriş

Giriş yaptıktan sonra şöyle bir panel sizi karşılayacak:

Panel

Buradan bazı alan adlarına izin verebilir, yeni alan adlarını kara listenize ekleyebilirsiniz. Bunun haricinde yerel DNS kayıtları oluşturabilir, örneğin masaustu.lan alan adının masaüstü bilgisayarınıza yönlenmesini sağlayabilirsiniz.

Sonuç

Artık Pi Hole sayesinde daha güvenli bir ağa sahip oldunuz, ancak Pi Hole'un yetenekleri bununla sınırlı değil elbette. Resmi web sitesinde yer alan belgelerde, tüm trafiği Tor üzerinden yönlendirmekten Pi Hole üzerinde basit bir web sunucusu çalıştırmaya kadar pek çok ek özelliği nasıl kullanabileceğiniz anlatılıyor. Keyifli okumalar dileriz.


Pi Hole web sitesi: https://pi-hole.net