Tutanota ile Şifreli Yazışma

Tutanota nedir?

Tutanota şifreli e-posta hizmeti almak için tercih edebileceğiniz servislerden birisi. Tutanota kullanıcıları kendi aralarında varsayılan olarak e-postaları şifrelenerek iletişim kurabilirler. Tutanota kullanmayan birisine şifreli e-posta atmak istediğinizde ise sizin belirleyeceğiniz bir parola ile karşı tarafa e-postanız şifrelenerek gönderilir. Tutanotanın henüz GnuPG desteği bulunmamakta bu neden ile GnuPG ile şifrelenmiş eposta gönderemez veya alamazsınız.

Tutanota kendi geliştirdikleri istemcileri ile birlikte kullanılabiliyor. Şifreli e-posta hizmeti veren diğer yerlere göre en önemli avantajı web ve mobil istemcilerinin özgür yazılım olması, bu sayede tutanota mobil istemcisini f-droid üzerinden de indirebiliyorsunuz. Aynı zamanda istemcileri mahremiyet karşıtı bildirim ve captcha hizmetlerini kullanmaz. Geliştirmiş oldukları bildirim ve captcha altyapılarını kullanarak mahremiyeti ne kadar önemsediklerini aktarıyorlar. Ne yazık ki Tutanota Thunderbird gibi diğer e-posta istemcilerini desteklemiyor ama bunun hakkında çalıştıklarını söylüyorlar.

Tutanota aynı zamanda şifreli adres defteri ve takvim özellikleride sunmakta. E-posta gönderdiğiniz kişiler doğrudan adres defterinize eklenir bu şekilde kolayca hatırlayabilirsiniz. Ayrıca dışarıdan birisine e-posta gönderirken belirlediğiniz parolalarda buraya kayıt edilir. İleride kimin için hangi parolayı kullandığınızı unutmamış oluyorsunuz.

Tutanota ile şifreli E-posta gönderimi

Tutanota kullanan bir başka kişiye e-posta atmak istediğinizde e-postanız varsayılan olarak şifrelenir. E-postanızı alacak tutanota kullanıcısıda doğrudan e-postanızı görüntüleyebilecek.

sifreli_eposta

Tutanota ile diğer adreslere şifreli e-posta gönderimi

sifreli_eposta_gonder

Tutanota'nın GnuPG desteği bulunmadığından diğer adreslere şifreli olarak ancak sizin belirleyeceğiniz bir parola ile e-posta gönderim sağlanabiliyor. Dışarıdan bir kişiye şifreli e-posta atarken dikkat etmeniz gereken kısım gönderi ekranındayken kilit ikonunun seçili olması gerekmekte. İkon seçili iken sizden bu e-posta adresi için bir parola belirlemeniz istenecek sonraki gönderileriniz içinde bu parola adres defterinize kayıt edilmekte. Bu özelliğin dezavantajı ise alıcı kişi için belirlemiş olduğunuz parolayı karşı tarafa farklı yollardan iletmeniz gerekmekte.

sifreli_eposta_al

Farklı bir adrese şifreli e-posta gönderdiğiniz zaman tutanota konu alanınıda şifrelemekte bu sayede karşı tarafın sunucuları e-postanızın üst verisi dışında başka bir veriye erişemez. Göndermiş olduğunuz e-posta karşı tarafın gelen kutusunda yukarıdaki gibi görünecek. Alıcının gönderinizi okuyabilmesi için öncelikle e-posta içerisinde yer alan bağlantıya tıklaması yada web tarayıcısında adres çubuğuna bağlantıyı yapıştırması gerekmekte.

sifreli_eposta_ac

Alıcı e-posta içerisinde yer alan bağlantıyı açtıktan sonra sizin ona iletmiş yada iletecek olduğunuz parolayı ilgili alana girerek e-postanızı görüntüleyebilir. Alıcı dilerse dilerse sizin ona vermiş olduğunuz parolayı sonraki okumalar ve yanıtlamalar için kayıt edebilir. Siz parolayı değiştirmediğiniz sürece iletişiminiz aynı parola ile şifrelenecektir. Parolanın güvenliği tamamen kişinin sorumluluğundadır.

sifreli_eposta_goruntule

Alıcı almış olduğu parolayı doğru şekilde girdikten sonra e-postayı okuyabilir.

sifreli_eposta_yanitla

Alıcı dilerse e-postanızı yanıtlayarak iletişimi şifreli bir şekilde devam ettirebilir. Siz yada karşı taraf gönderilen e-posta akışını silene kadar akış devam edebilir. E-posta akışı silindikten sonra karşı taraf parolayı bilse dahi içeriğe erişemez.

sifreli_eposta_yanitlanan_oku

Karşı taraf e-postanızı yanıtladığında sizin gelen kutunuzda bu şekilde görüntülenecek. Gönderilen yada alınan bir e-postanın tutanota üzerinde şifrelenmiş yada şifrelenmemiş olduğunu küçük kilit ikonu sayesinde anlayabilirsiniz.