Genel Ağ Protokolü (IP)
Önceki I. Oylum - Standartlaşma Sürecindeki Açıklama İstekleri Sonraki

Genel Ağ Protokolü (IP)

RFC 791
Düzenleyen: Jon Postel
Çeviren: Tuğrul Bodur
Information Sciences Institute
University of Southern California
4676 Admiralty Way
Marina del Rey, California 90291
tarafından
Defense Advanced Research Projects Agency
Information Processing Techniques Office
1400 Wilson Boulevard
Arlington, Virginia 22209
için hazırlanmıştır.

Açıklama İsteği: 791
Geçersiz kıldıkları: RFC 760, IEN'ler: 128, 123, 111, 80, 54, 44, 41, 28, 26
Güncelleyen RFC: 1349
Durumu: Standart (STD0005)
Yasal Uyarı
RFC'lerin yazarlarının hakları BCP 78 ile düzenlenmiştir. Dolayısıyla RFC çevirilerinin çevirmenlerinin haklarını da BCP 78'in düzenlediği kabul edilmiştir.
Bu belge IETF tarafından yayınlanan resmi RFC791'in gayrıresmi çevirisidir ve aslının yerine kullanılamaz. Bu çevirinin hiçbir bağlamda ya da koşulda hükmü yoktur. Bu çeviri, anadili Türkçe olan Genel Ağ kullanıcılarının bu RFC hakkında fikir edinebilmelerini sağlamak amacıyla hazırlanmıştır.
BU BELGE "ÜCRETSİZ" OLARAK RUHSATLANDIĞI İÇİN, İÇERDİĞİ BİLGİLER İÇİN İLGİLİ KANUNLARIN İZİN VERDİĞİ ÖLÇÜDE HERHANGİ BİR GARANTİ VERİLMEMEKTEDİR. AKSİ YAZILI OLARAK BELİRTİLMEDİĞİ MÜDDETÇE TELİF HAKKI SAHİPLERİ VE/VEYA BAŞKA ŞAHISLAR BELGEYİ "OLDUĞU GİBİ", AŞİKAR VEYA ZIMNEN, SATILABİLİRLİĞİ VEYA HERHANGİ BİR AMACA UYGUNLUĞU DA DAHİL OLMAK ÜZERE HİÇBİR GARANTİ VERMEKSİZİN DAĞITMAKTADIRLAR. BİLGİNİN KALİTESİ İLE İLGİLİ TÜM SORUNLAR SİZE AİTTİR. HERHANGİ BİR HATALI BİLGİDEN DOLAYI DOĞABİLECEK OLAN BÜTÜN SERVİS, TAMİR VEYA DÜZELTME MASRAFLARI SİZE AİTTİR.
İLGİLİ KANUNUN İCBAR ETTİĞİ DURUMLAR VEYA YAZILI ANLAŞMA HARİCİNDE HERHANGİ BİR ŞEKİLDE TELİF HAKKI SAHİBİ VEYA YUKARIDA İZİN VERİLDİĞİ ŞEKİLDE BELGEYİ DEĞİŞTİREN VEYA YENİDEN DAĞITAN HERHANGİ BİR KİŞİ, BİLGİNİN KULLANIMI VEYA KULLANILAMAMASI (VEYA VERİ KAYBI OLUŞMASI, VERİNİN YANLIŞ HALE GELMESİ, SİZİN VEYA ÜÇÜNCÜ ŞAHISLARIN ZARARA UĞRAMASI VEYA BİLGİLERİN BAŞKA BİLGİLERLE UYUMSUZ OLMASI) YÜZÜNDEN OLUŞAN GENEL, ÖZEL, DOĞRUDAN YA DA DOLAYLI HERHANGİ BİR ZARARDAN, BÖYLE BİR TAZMİNAT TALEBİ TELİF HAKKI SAHİBİ VEYA İLGİLİ KİŞİYE BİLDİRİLMİŞ OLSA DAHİ, SORUMLU DEĞİLDİR.
Tüm telif hakları aksi özellikle belirtilmediği sürece sahibine aittir. Belge içinde geçen herhangi bir terim, bir ticari isim ya da kuruma itibar kazandırma olarak algılanmamalıdır. Bir ürün ya da markanın kullanılmış olması ona onay verildiği anlamında görülmemelidir.
Mayıs 2006
Sürüm Bilgileri
Sürüm 1.0Mayıs 2006TB
İlk çeviri
 
Sürüm StandartEylül 1981JP
Özgün sürüm
Özet
Bu belge Genel Ağ Protokolünün belirtimidir. Genel Ağ Protokolü paket anahtarlamalı bilgisayar iletişim ağlarını birbirine bağlayan sistemlerde kullanmak için tasarlanmıştır. Genel Ağ Protokolü kaynakların ve hedeflerin sabit uzunluktaki adreslerle tanınan konaklar olduğu ağlarda verikatarı denilen veri bloklarının kaynaktan hedefe aktarımı için tüm gereksinimleri sağlar. Genel Ağ Protokolü ayrıca, gerektiğinde, "küçük paketli" ağlarda aktarım için uzun verikatarların bölünmesi ve yeniden birleştirilmesi için de tüm gereksinimleri sağlar.

Önsöz
Bu belge ABD Savunma Bakanlığı (DoD) Standart Genel Ağ Protokolünün belirtimidir. Bu standardın üzerine inşa edildiği daha önceki altı ARPA Genel Ağ Protokolü belirtimi vardır ve belirtimin metni ağırlıkla bunların metinlerinden oluşmuştur. Gerek metin gerekse kavramsal olarak bu çalışmaya pek çok kişi destek oldu. Bu sürümde adresleme teknikleri, hata yakalama, seçenek kodları ve güvenlik, üstünlük, bölümler ve Genel Ağ Prokolünün kısıtlayıcı özellikleri tekrar gözden geçirilip düzeltilmiştir.
    -- Jon Postel
Editor
İçindekiler
1. Giriş
1.1. Motivation
1.2. Etki Alanı
1.3. Arayüzler
1.4. İşlemler
2. Tanıtım
2.1. Diğer Protokollerle İlişkisi
2.2. İşleme Modeli
2.3. İşlev Açıklaması
2.4. Ağgeçitleri
3. Belirtim
3.1. Genel Ağ Başlığı Biçimi
3.2. İnceleme
3.3. Arayüzler
A. Örnekler ve Senaryolar
B. Veri Aktarım Sırası
Dağarcık
Kaynakça
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Kullanıcı Verikatarı Protokolü (UDP) Başlangıç Giriş
Bir Linux Kitaplığı Sayfası