Geciktirme Yetersiz Kalırsa
Önceki Geciktirme Sonraki
Geciktirme Yetersiz Kalırsa
Yetersiz geciktirmenin iyi bilinen bazı göstergeleri vardır.
Esrarengiz bir uçbirim üzerinde her esrarengiz komut geciktirme sorunlarına yol açabilir. Pratikte bu sorunlarla karşılaşılan komutlar çoğunlukla, cl ve cd ekran temizleme komutları, sf ve sr ekran kaydırma komutları ile al ve dl satır ekleme ve satır silme komutlarıdır.
Bazan uçbirim tanımı sf tanımında başarısız olur, bu durumla karşılaşmamak için bazı uygulamalar bunun yerine do kullanır, yani sorun karşınıza do ile ilgili olarak çıkabilir. Böyle bir durumda, do için olduğu gibi önce sf'yi tanımlar ardından da sf'ye biraz geciktirme eklersiniz.
En iyi strateji baştan 200 ms'lik bir geciktirme eklemektir. Bu yeterince fazladır; aslında, gözle görünür bir yavaşlamaya sebep olması gerekir. (Eğer böyle bir yavaşlık görmüyorsanız, değişiklik etkin olmamıştır; bkz. Etkin Veritabanı Değişirse.) Eğer bu sorunu gideriyorsa, geciktirmeyi uygulayacak doğru yeri bulmuşsunuz demektir; artık sorun ortaya çıkana kadar geciktirmeyi azaltabilirsiniz, sorun ortaya çıkınca da tekrar arttırırsınız. Eğer sorun devam ediyorsa ya sorun başka bir yetenekle ilgilidir ya da yetenek için geciktirme anlamlı değildir.
Çoğu uçbirim imleç konumuna bağlı ekran kaydırma ve satır ekleme/silme için doğru geciktirmelere sahip olduğundan o kadar tasalanmayın. Eğer ekranın büyükçe bir bölümünü kaydırırken bu sorunla karşılaştığınız halde küçük bir bölümünü kaydırıken sorun çıkmıyorsa, bu, konuma bağlı gecikme yerine sabit gecikme kullanmanız gerekli olduğu anlamına gelebilir.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Geciktirme Niçin Gerekir ve Nasıl Yapılır Başlangıç Uçbirim Tanımında Geciktirmenin Belirtilmesi
Bir Linux Kitaplığı Sayfası