Geciktirme Niçin Gerekir ve Nasıl Yapılır
Önceki Geciktirme Sonraki
Geciktirme Niçin Gerekir ve Nasıl Yapılır
Çoğu uçbirim türü yüksek hızlı bir hattan gönderildiğinde, çalışması uzun süren komutlar içerir. Örneğin, ekranın temizlenmesi komutun tamamen alınmasından itibaren 20 ms sürer. 9600 bps'lik bir hatta bağlı bir uçbirim bu süre zarfında hala ekranı temizlemekle meşgulken, çıktılanmak üzere 20 ek karakter alabilirdi. Her uçbirimin, henüz işleme alınmamış karakterleri hatırda tutmak için kullandığı belli bir miktarda tamponlama kapasitesi vardır. Fakat çok yavaş komutlarda tek bir satır bile bu tamponu doldurmak için yeterli olur. Bunların ardından gelen komutların saklanacağı bir yer kalmadığından bu komutlar kaybolup gider.
Bu sorunla karşılaşmamak için, ekran komutunun gerektirdiği çalışma süresince hattan işe yaramaz karakterler (genellikle boş karakter) göndeririz. Eğer uçbirim çoğu uçbirimin yaptığı gibi bu boş karakterleri tamponu doldurmasın diye yoksayıyorsa, istenen etki sağlanmış olur. Eğer yeterince geciktirme sağlanabilmişse hiçbir çıktı kaybı olmaz. Doğru geciktirme, işlemin yavaşlamasına sebebiyet vermeksizin çıktı kaybını engelleyen geciktirmedir.
Geciktirme amacıyla hattan gönderilecek boş karakterlerin sayısı hattın hızına göre değişir. 9600 bps'lik bir hattan her ms'de bir karakter gönderilebilir, yani ekranın temizlenmesi için gerekli 20 ms için 20 boş karakter göndermek yeterli olur. 1200 bps'lik bir hat için bu sadece üç karakterlik bir geciktirme demektir.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Geciktirme Başlangıç Geciktirme Yetersiz Kalırsa
Bir Linux Kitaplığı Sayfası