Ekran Parçalarının Temizlenmesi
Önceki Uçbirim Yeteneklerinin Tanımları Sonraki
Ekran Parçalarının Temizlenmesi
Ekranın çeşitli parçalarını boşaltmak anlamında temizleyen çeşitli uçbirim yetenekleri vardır. Çoğu ekran uçbirimi bu yeteneklerin hepsini desteklerken, cl dizgesini bütün ekran uçbirimleri destekler.
cl
Ekranın tamamını temizledikten sonra imleci üst sol köşeye yerleştiren dizge değerli yetenek.
cd
İmlecin üzerinde bulunduğu satırdan itibaren bu satır dahil ekranın alt satırına kadar ekranı temizleyen dizge değerli yetenek. Bu komut sadece imleç sıfırıncı sütundayken kullanılmalıdır; aksi takdirde komutun ne yapacağı belirlenmemiştir.
ce
İmleçten satırın sonunu kadar satırı temizleyen dizge değerli yetenek.
ec
İmlecin üzerinde bulunduğu karakterden başlayarak n karakteri temizleyen dizge değerli yetenek. Bu komutun imlecin yerini değiştirmeyeceği umulur. n parametresi ile belirtilen karakter sayısı ekranın sağ kenarını aşacak sayıda olmamalıdır; aksi takdirde komutun ne yapacağı belirlenmemiştir.
Satır sonuna kadar temizleme (ce) ekranı güncelleyen uygulamalar için hayati önemdedir. Hemen hemen tüm ekran uçbirimleri bu işlemi desteklediğinden, ce'nin yokluğunda bir uyguluma böyle bir uçbirimle çalışmayı reddedebilir. Yine de, bu sınırlamayı koymak istemiyorsanız, satır sonuna kadar temizleme işlemini sağ kenara kadar boşluk karakterleri çıktılayarak bunu sağlayabilirsiniz. bunu yaparken imleci yerinde bırakmak için imlecin başlangıç konumunu hatırlamanız gerekir. Ayrıca bu teknik boşluk yazmanın silme olacağı kabulüne dayanır. Fakat bu sadece ce desteği olmayan ekran uçbirimleri için doğrudur.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Pencereler Başlangıç Satır Ekleme/Silme
Bir Linux Kitaplığı Sayfası