Tamamlanmış ACL'ler
Önceki A. Exim Gerçeklenimi Sonraki
Tamamlanmış ACL'ler
İçindekiler
14.1. acl_connect
14.2. acl_helo
14.3. acl_mail_from
14.4. acl_rcpt_to
14.5. acl_data
Tamam, artık canlanalım! Çok uzun bir okumadan sonra buraya kadar gelebildiğinize göre bir tebriği hakettiniz!
Bu bölümdeki ACL'ler, bu belgede bu gerçeklenim için şimdiye dek bahsettiğimiz sınamaların tamamını içermektedir. Ancak bazıları iptal edilmiştir (açıklama haline getirilerek). Bunların bazı sebepleri var:
  • Grilisteleme. Bunun sağlanması ya ek bir yazılımın kurulu olmasını ya da Exim yapılandırma dosyasına ek ACL'ler ve tanımlamalar eklemek yoluyla oldukça karmaşık bir yapılandırma gerektirir. Yine de şiddetle tavsiye ederim.
  • Virüs tarama. Spamı tanımlamakta kullanılan SpamAssassin gibi herkesin kullandığı her yerde hazır ve nazır bir tarayıcı olmadığından. Diğer yandan, Exiscan-ACL ile gelen belgede bu konuda epey bilgi bulabilirsiniz.
  • SpamAssassin'in kullanıcıya özel ayarları. İletinin ilk alıcısı dışında kalan tüm alıcılarının postalarının ertelenmesi prensibiyle çalıştığından herkesin yararına değildir.
  • Zarf Göndericisi İmleri. Dolaşımdaki kullanıcılar gibi bazıları için bazı olumsuzlukları vardır. Ayrıca diğer ACL'lerde olduğu kadar yönlendiricilerin ve aktarımcıların yapılardırılmasında da değişiklikler yapılmasını gerektirir. Daha ayrıntılı bilgi için Zarf Gönderici İmlerinin Eklenmesi bölümüne bakınız.
  • Göndericisi Olmayan Postaların sadece Gerçek Kullanıcılar için Kabul Edilmesi. Bunu yapmanın çeşitli yolları vardır ve gerçek kullanıcıların nasıl saptanacağı posta teslimatının nasıl yapıldığıyla çok ilgilidir.
Telaşa gerek yok, hepimizin beklediği sınamaları düzgün sıralanmış ACL'lerin hepsi burada.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Yönlerdirilmiş Postaların Sınama Dışı Tutulması Başlangıç acl_connect
Bir Linux Kitaplığı Sayfası