IPX NASIL
Önceki IV. Oylum - Ağ Uygulamaları Sonraki

IPX NASIL

Yazan: Terry Dawson
Çeviren: Mustafa Başer
Yasal Açıklamalar
Bu çevirinin, IPX NASIL 0.1 sürümünün telif hakkı © 1998 .. 2007 Mustafa BAŞER'e aittir. Bu belgeyi, Free Software Foundation tarafından yayınlanmış bulunan GNU Genel Kamu Lisansının 2. ya da daha sonraki sürümünün koşullarına bağlı kalarak kopyalayabilir, dağıtabilir ve/veya değiştirebilirsiniz. Bu Lisansın özgün kopyasını http://www.gnu.org/copyleft/gpl.html adresinde bulabilirsiniz.
BU BELGE "ÜCRETSİZ" OLARAK RUHSATLANDIĞI İÇİN, İÇERDİĞİ BİLGİLER İÇİN İLGİLİ KANUNLARIN İZİN VERDİĞİ ÖLÇÜDE HERHANGİ BİR GARANTİ VERİLMEMEKTEDİR. AKSİ YAZILI OLARAK BELİRTİLMEDİĞİ MÜDDETÇE TELİF HAKKI SAHİPLERİ VE/VEYA BAŞKA ŞAHISLAR BELGEYİ "OLDUĞU GİBİ", AŞİKAR VEYA ZIMNEN, SATILABİLİRLİĞİ VEYA HERHANGİ BİR AMACA UYGUNLUĞU DA DAHİL OLMAK ÜZERE HİÇBİR GARANTİ VERMEKSİZİN DAĞITMAKTADIRLAR. BİLGİNİN KALİTESİ İLE İLGİLİ TÜM SORUNLAR SİZE AİTTİR. HERHANGİ BİR HATALI BİLGİDEN DOLAYI DOĞABİLECEK OLAN BÜTÜN SERVİS, TAMİR VEYA DÜZELTME MASRAFLARI SİZE AİTTİR.
İLGİLİ KANUNUN İCBAR ETTİĞİ DURUMLAR VEYA YAZILI ANLAŞMA HARİCİNDE HERHANGİ BİR ŞEKİLDE TELİF HAKKI SAHİBİ VEYA YUKARIDA İZİN VERİLDİĞİ ŞEKİLDE BELGEYİ DEĞİŞTİREN VEYA YENİDEN DAĞITAN HERHANGİ BİR KİŞİ, BİLGİNİN KULLANIMI VEYA KULLANILAMAMASI (VEYA VERİ KAYBI OLUŞMASI, VERİNİN YANLIŞ HALE GELMESİ, SİZİN VEYA ÜÇÜNCÜ ŞAHISLARIN ZARARA UĞRAMASI VEYA BİLGİLERİN BAŞKA BİLGİLERLE UYUMSUZ OLMASI) YÜZÜNDEN OLUŞAN GENEL, ÖZEL, DOĞRUDAN YA DA DOLAYLI HERHANGİ BİR ZARARDAN, BÖYLE BİR TAZMİNAT TALEBİ TELİF HAKKI SAHİBİ VEYA İLGİLİ KİŞİYE BİLDİRİLMİŞ OLSA DAHİ, SORUMLU DEĞİLDİR.
Tüm telif hakları aksi özellikle belirtilmediği sürece sahibine aittir. Belge içinde geçen herhangi bir terim, bir ticari isim ya da kuruma itibar kazandırma olarak algılanmamalıdır. Bir ürün ya da markanın kullanılmış olması ona onay verildiği anlamında görülmemelidir.
Bu çevirinin sürüm bilgileri:
Sürüm 0.11 Ekim 1998MB
Özgün belgenin sürüm bilgileri:
Sürüm 2.229 Mart 1997TD
Özet
Bu belgede, IPX protokolünü destekleyen Linux çekirdekleri için çeşitli uygulamaları nasıl elde edeceğiniz ve bunları nasıl yapılandıracağınız açıklanmaya çalışılacaktır.
Çevirmenin Notu: Eğer Slackware 3.5 ve üzeri, Red Hat 5.0 ve üzeri, veya Turkuaz kullanıyor iseniz, bu dökümanda anlatılan çekirdek yapılandırmalarını yapmanıza ve tekrar derlemenize gerek yoktur. Bu sürümler ile gelen derlenmiş çekirdeklerde bu döküman içerisinde anlatılan tüm yapılandırmalar yapılmıştır. Bu dökümanın çoğu yeri orjinalinden bağımsızdır, yani çevirmen kendi bilgileri ile zenginleştirmiş veya bazı yerleri çevirmemiştir.

İçindekiler
1. Giriş
2. Bu Belgede Kullanılan Bazı Terimler
3. /proc Dizinindeki IPX ile İlgili Dosyalar
4. Greg Page Tarafından Hazırlanan IPX Araçları
5. IPX Araçlarına Daha Ayrıntılı Bir Bakış
6. Linux Makinanızı IPX Yönlendiricisi olarak Kullanmak
7. İç Ağı Yapılandırmak Zorunda mıyım?
8. Linux Makinanızı NCP İstemcisi Olarak Yapılandırmak
8.1. ncpfs'i Edinmek
8.2. ncpfs'i Yapılandırmak ve Kullanmak
8.2.1. IPX ağ yazılımını yapılandırmak
8.2.2. Yapılandırmayı Test Etmek
8.2.3. Novell Oylumlarını Bağlamak
8.2.4. Bağı Test Etmek
9. Linux Makinanızı NCP Sunucusu Olarak Yapılandırmak
9.1. mars_nwe Paketi
9.2. mars_nwe Paketinin Özellikleri
9.2.1. mars_nwe'yi Edinmek
9.3. mars_nwe Paketini Kurmak
9.4. Sunucuyu Yapılandırmak
9.5. Sunucuyu Çalıştırın
9.6. Sunucuyu Test Edin
10. Linux Makinanızı Novell Yazıcı Kuyruğundaki Yazıcıya İstemci Yapmak
11. Linux Makinanızı Novell Yazıcı Sunucusu Olarak Yapılandırmak
12. ncpfs Kullanıcı ve Sistem Yönetimi Komutlarına Kısa bir Bakış
12.1. Kullanıcı Komutları
12.2. Sistem Yönetimi Komutları
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Son Başlangıç Giriş
Bir Linux Kitaplığı Sayfası