Linux Makinanızı NCP İstemcisi Olarak Yapılandırmak
Önceki IPX NASIL Sonraki
Linux Makinanızı NCP İstemcisi Olarak Yapılandırmak
Eğer ağınızda, TCP/IP den başka protokoller kullanarak haberleşen makinalarınız var ise Linux'unuz bunların hepsi ile rahat bir şekilde haberleşecektir. En çok rastlanan ise Win95 ve WinNT dir. Bunlar ile haberleşmek için SMB-NASIL belgesini okumalısınız. Eğer bir Novell Netware sunucusu var ise o zaman bu belge işinizi görecektir.
Volker Lendecke Linux makinalarının Novell NCP istemcisi olabilmeleri için çekirdeğe bir modül yazmıştır. Bu modül ile Novell NCP dosya sunucusu üzerinde paylaştırılan bir oylumu Linuz makinanıza bağlayıp, bir Linux dizini gibi kullanmanızı sağlar.
Bu yazılım, Linux makinanızın normal bir Novell iş istasyonu olarak öykünümünü sağlar. Aynı zamanda, yazıcı aracı ile Novell yazıcılarına Linux'tan çıktı göndermenizi sağlar. ncpfs paketi Novell 3.x ve yukarısında çalışmaktadır. ncpfs ile Novell 4.x bağlantısı yapmak istiyorsanız, dosya sunucunuzu bindery öykünümünü destekleyecek şekilde yapılandırmalısınız, çünkü şu anda ncpfs NDS desteğinden yoksundur.
ncpfs'i Edinmek
ncpfs paketini ftp.gwdg.de adresinden veya sunsite.unc.edu adresinden edinebilirsiniz. Eğer RedHat 5.x veya Turkuaz kullanıyorsanız, bu paket dağıtımla birlikte gelecektir.
ncpfs'i Yapılandırmak ve Kullanmak
IPX ağ yazılımını yapılandırmak
IPX yazılımını yapılandırmak için iki yöntem vardır. Siz kendiniz yapılandırabilir veya yapılandırmayı otomatik olatak yaptırırsınız. Yeni başlayanlar bunu otomatik olarak yapmalıdırlar. Bunun için şu komutu çalıştırın.
# ipx_configure --auto_interface=on --auto_primary=on
(# ipx_interface add [arayüz] [çerçeve tipi] komutunu çalıştırdınız mı?) Bunun normalde çalışması gerekir. Eğer çalışmaz ise o zaman el ile yapılandırmalısınız.
Yapılandırmayı Test Etmek
IPX ağınızı yapılandırdıktan sonra bunu test edelim. Ağınızdaki Novell dosya sunucularını görmek için şu komutu çalıştırın:
# slist
Bu komut size ağınızda bulunan bütün Novell dosya sunucularının listesini verecektir. Eğer vermez ise o zaman yapılandırmayı siz kendiniz yapmalısınız. Örnek bir çıktı şöyle:
Known NetWare File Servers             Network  Node Address
--------------------------------------------------------------------------
SOSIS                        8BB32B01 000000000001
Novell Oylumlarını Bağlamak
Eğer IPX donanımınız doğru bir şekilde yapılandırıldı ise Novell dosya sunucusunda paylaştırılan dizinleri Linux makinanızdaki bir dizine bağlayabilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki bilgilere ihtiyacınız olacak:
 • Novell dosya sunucusun ismi
 • Dosya sunucusunda bir kullanıcı hesabı ve parolası
 • Linux'ta hangi dizine bağ yapacaksanız o dizinin ismi
Linux makinanızı kapattığınızda bu bağ otomatik olarak düşecektir. Hemen şimdi bir örnek yapalım; SOSIS dosya sunucusunu /novell dizinine bağlayalım:
#ncpmount -S SOSIS /novell -U mbaser
Logging into SOSIS as MBASER
Password:
Aslında burada -P [parolanız] eklemesini yapabilirsiniz. Tabii ki bu durumda parolanız ekranda görünecektir.
Bağı Test Etmek
Eğer başarılı bir bağ yaptıysanız, Linux'unuz bir hata vermeyecektir. Şimdi /novell dizinine geçip ls yazalım.
#cd /novell
#ls
home sys  win
Gördüğünüz gibi üç tane oylum /novell dizinine bağlanmış.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
İç Ağı Yapılandırmak Zorunda mıyım? Başlangıç Linux Makinanızı NCP Sunucusu Olarak Yapılandırmak
Bir Linux Kitaplığı Sayfası