İç Ağı Yapılandırmak Zorunda mıyım?
Önceki IPX NASIL Sonraki
İç Ağı Yapılandırmak Zorunda mıyım?
Novell tarafından adlandırılan bu özelllik, birden fazla ağ bağdaştırıcı ile ağa bağlanmış makinalar var ise yönlendirmeleri kolaylaştırır. Bu özellik en çok, Dosya Sunucu makina birden fazla ağa bağlı ise işe yarayacaktır. Yani hangi ağdan bağlı olursanız olun, dosya sunucuya erişmek için tek bir yönlendirmeye ihtiyacınız olur.
Eğer makinanız bir dosya sunucusu olarak çalışmıyor da sadece bir IPX yönlendiricisi ise, bu durumda bu sorunun yanıtını vermek o kadar kolay olmayacaktır. İç ağınızı yapılandırmış iseniz ve makinanızı IPX yönlendiricisi olarak kullanacaksanız, bu durumda IPX/PPP olarak yapılandırmak daha akıllıca olacaktır.
Her iki durumda da iç ağınızı yapılandırmak çok kolay olacaktır. Yapmanız gereken tek şey çekirdeğinizi yeniden derlemek ve derlerken şu soruya aşağıdaki gibi yanıt vermenizdir.
...
...
Full internal IPX network (CONFIG_IPX_INTERN) [N/y/?] y
...
...
İç ağınızı yapılandırmak için, ipx_internal_net komutunu kullanmalısınız. Bunun kullanımını yukarıda anlattık. Önemli olan tek şey, vereceğiniz iç ağ numarasının ağınızda bir başka makinada bulunmamasıdır.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Linux Makinanızı IPX Yönlendiricisi olarak Kullanmak Başlangıç Linux Makinanızı NCP İstemcisi Olarak Yapılandırmak
Bir Linux Kitaplığı Sayfası