VI. Oylum - Ruby Kullanıcı Kılavuzu
Önceki Uygulama Yardım Belgeleri Sonraki

Ruby Kullanıcı Kılavuzu

Çeviren: Pınar Yanardağ
Yazan: Mark Slagell
Yasal Açıklamalar
Bu belgenin, Ruby Kullanıcı Kılavuzu çevirisinin 1.0 sürümünün telif hakkı © 2005 Pınar Yanardağ'a, özgün İngilizce sürümünün telif hakkı © 2003 Mark Slagel'a aittir. Bu belgeyi, Free Software Foundation tarafından yayınlanmış bulunan GNU Özgür Belgeleme Lisansının 1.2 ya da daha sonraki sürümünün koşullarına bağlı kalarak kopyalayabilir, dağıtabilir ve/veya değiştirebilirsiniz. Bu Lisansın bir kopyasını GNU Free Documentation License başlıklı bölümde bulabilirsiniz.
BU BELGE "ÜCRETSİZ" OLARAK RUHSATLANDIĞI İÇİN, İÇERDİĞİ BİLGİLER İÇİN İLGİLİ KANUNLARIN İZİN VERDİĞİ ÖLÇÜDE HERHANGİ BİR GARANTİ VERİLMEMEKTEDİR. AKSİ YAZILI OLARAK BELİRTİLMEDİĞİ MÜDDETÇE TELİF HAKKI SAHİPLERİ VE/VEYA BAŞKA ŞAHISLAR BELGEYİ "OLDUĞU GİBİ", AŞİKAR VEYA ZIMNEN, SATILABİLİRLİĞİ VEYA HERHANGİ BİR AMACA UYGUNLUĞU DA DAHİL OLMAK ÜZERE HİÇBİR GARANTİ VERMEKSİZİN DAĞITMAKTADIRLAR. BİLGİNİN KALİTESİ İLE İLGİLİ TÜM SORUNLAR SİZE AİTTİR. HERHANGİ BİR HATALI BİLGİDEN DOLAYI DOĞABİLECEK OLAN BÜTÜN SERVİS, TAMİR VEYA DÜZELTME MASRAFLARI SİZE AİTTİR.
İLGİLİ KANUNUN İCBAR ETTİĞİ DURUMLAR VEYA YAZILI ANLAŞMA HARİCİNDE HERHANGİ BİR ŞEKİLDE TELİF HAKKI SAHİBİ VEYA YUKARIDA İZİN VERİLDİĞİ ŞEKİLDE BELGEYİ DEĞİŞTİREN VEYA YENİDEN DAĞITAN HERHANGİ BİR KİŞİ, BİLGİNİN KULLANIMI VEYA KULLANILAMAMASI (VEYA VERİ KAYBI OLUŞMASI, VERİNİN YANLIŞ HALE GELMESİ, SİZİN VEYA ÜÇÜNCÜ ŞAHISLARIN ZARARA UĞRAMASI VEYA BİLGİLERİN BAŞKA BİLGİLERLE UYUMSUZ OLMASI) YÜZÜNDEN OLUŞAN GENEL, ÖZEL, DOĞRUDAN YA DA DOLAYLI HERHANGİ BİR ZARARDAN, BÖYLE BİR TAZMİNAT TALEBİ TELİF HAKKI SAHİBİ VEYA İLGİLİ KİŞİYE BİLDİRİLMİŞ OLSA DAHİ, SORUMLU DEĞİLDİR.
Tüm telif hakları aksi özellikle belirtilmediği sürece sahibine aittir. Belge içinde geçen herhangi bir terim, bir ticari isim ya da kuruma itibar kazandırma olarak algılanmamalıdır. Bir ürün ya da markanın kullanılmış olması ona onay verildiği anlamında görülmemelidir.
22 Nisan 2003
Sürüm Bilgileri
Sürüm 1.0Temmuz 2005PY
Çevirinin ilk sürümü.
 
Sürüm -30 Mart 2003MS
Özgün belge Japonca'dır. İngilizce sürümünü http://www.rubyist.net/~slagell/ruby/ adresinde bulabilirsiniz.
Özet
Ruby, nesneye yönelik, kolay bir dildir. İlk başta tuhaf bir dil gibi görünse de, kolayca yazılıp okunmak için tasarlanmıştır. Bu kullanıcı kılavuzu, ruby'yi ilk defa kullanacaklara ruby'nin doğası hakkında fikir vermek amacıyla yazılmıştır, kesinlikle bir dil başvuru kılavuzu değildir.
İçindekiler
1. Ruby Nedir?
2. Giriş
3. Basit Örnekler
4. Dizgeler
5. Düzenli İfadeler
6. Diziler
7. Örneklere Dönüş
8. Denetim Yapıları
9. Yineleyiciler
10. Nesne Yönelimli Düşünme
11. Yöntemler
12. Sınıflar
13. Miras
14. Yöntemleri Yeniden Tanımlama
15. Erişim Denetimi
16. Tekil Yöntemler
17. Modüller
18. Yordam Nesneleri
19. Değişkenler
20. Genel Değişkenler
21. Örnek Değişkenler
22. Yerel Değişkenler
23. Sınıf Sabitleri
24. Hata İşleme: rescue deyimi
25. Hata İşleme: ensure deyimi
26. Erişgeçler
27. Nesnenin İlklendirilmesi
28. Ivır Zıvır
29. Kılavuz Hakkında
Ek - GNU Free Documentation License
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Ya bundan sonra? Başlangıç Ruby Nedir?
Bir Linux Kitaplığı Sayfası