Termcap Kütüphanesi ve Veritabanı
  Sonraki

Termcap Kütüphanesi ve Veritabanı

Yazan: Richard M. Stallman
Çeviren: Nilgün B. Bugüner
Legal Notice
Copyright © 1988 Free Software Foundation, Inc.
Permission is granted to make and distribute verbatim copies of this manual provided the copyright notice and this permission notice are preserved on all copies.
Permission is granted to copy and distribute modified versions of this manual under the conditions for verbatim copying, provided that the entire resulting derived work is distributed under the terms of a permission notice identical to this one.
Permission is granted to copy and distribute translations of this manual into another language, under the above conditions for modified versions, except that this permission notice may be stated in a translation approved by the Foundation.
Yasal Uyarı
Telif Hakkı © 1988 Free Software Foundation, Inc.
Bu kılavuzun harfi harfine kopyalanmasına ve dağıtılmasına telif hakkı uyarısının ve bu izin uyarısının tüm kopyalarında bulunması şartıyla izin verilmiştir.
Bu kılavuzun değiştirilmiş kopyalarının kopyalanması ve dağıtılması, türetilmiş çalışmanın sonuçlarının tamamı, harfi harfine kopyalamanın koşullarını içererek ve buna eşdeğer bir izin uyarısı da sağlandığı takdirde izin verilmiştir.
Bu kılavuzun diğer dillere çevirilerine, bu izin uyarısını bulunduğu Free Software Foundation tarafından onaylanmış bir çeviri değilse, yukarıda açıklanan değiştirilmiş sürümlerinin koşulları sağlandığı takdirde izin verilmiştir.
Feragatname
BU KİTAP ÜCRETSİZ OLARAK RUHSATLANDIĞI İÇİN, İÇERDİĞİ BİLGİLER İÇİN İLGİLİ KANUNLARIN İZİN VERDİĞİ ÖLÇÜDE HERHANGİ BİR GARANTİ VERİLMEMEKTEDİR. AKSİ YAZILI OLARAK BELİRTİLMEDİĞİ MÜDDETÇE TELİF HAKKI SAHİPLERİ VE/VEYA BAŞKA ŞAHISLAR KİTABI "OLDUĞU GİBİ", AŞİKAR VEYA ZIMNEN, SATILABİLİRLİĞİ VEYA HERHANGİ BİR AMACA UYGUNLUĞU DA DAHİL OLMAK ÜZERE HİÇBİR GARANTİ VERMEKSİZİN DAĞITMAKTADIRLAR. BİLGİNİN KALİTESİ İLE İLGİLİ TÜM SORUNLAR SİZE AİTTİR. HERHANGİ BİR HATALI BİLGİDEN DOLAYI DOĞABİLECEK OLAN BÜTÜN SERVİS, TAMİR VEYA DÜZELTME MASRAFLARI SİZE AİTTİR.
İLGİLİ KANUNUN İCBAR ETTİĞİ DURUMLAR VEYA YAZILI ANLAŞMA HARİCİNDE HERHANGİ BİR ŞEKİLDE TELİF HAKKI SAHİBİ VEYA YUKARIDA İZİN VERİLDİĞİ ŞEKİLDE KİTABI DEĞİŞTİREN VEYA YENİDEN DAĞITAN HERHANGİ BİR KİŞİ, BİLGİNİN KULLANIMI VEYA KULLANILAMAMASI (VEYA VERİ KAYBI OLUŞMASI, VERİNİN YANLIŞ HALE GELMESİ, SİZİN VEYA ÜÇÜNCÜ ŞAHISLARIN ZARARA UĞRAMASI VEYA BİLGİLERİN BAŞKA BİLGİLERLE UYUMSUZ OLMASI) YÜZÜNDEN OLUŞAN GENEL, ÖZEL, DOĞRUDAN YA DA DOLAYLI HERHANGİ BİR ZARARDAN, BÖYLE BİR TAZMİNAT TALEBİ TELİF HAKKI SAHİBİ VEYA İLGİLİ KİŞİYE BİLDİRİLMİŞ OLSA DAHİ, SORUMLU DEĞİLDİR.
Tüm telif hakları aksi özellikle belirtilmediği sürece sahibine aittir. Belge içinde geçen herhangi bir terim, bir ticari isim ya da kuruma itibar kazandırma olarak algılanmamalıdır. Bir ürün ya da markanın kullanılmış olması ona onay verildiği anlamında görülmemelidir.
Nisan 2006
Özet
Termcap uygulamaların uçbirimlerin yeteneklerini kullanabilmelerini olanaklı kılan bir veritabanı ve bir kütüphanedir. Bir uçbirim için kaydedilmiş bilgilerden örnek vermek gerekirse, uçbirimin kaç sütun genişlikte olduğu, imlecin belli bir konuma taşınıp dizgenin oraya gönderilmesinin olanaklı olup olmadığı (satır ve sütun numaralarının nasıl kodlanacağı), ekran içeriğinin yukarı ve aşağı kaydırılabilirliği ve bu işlemin kaçar satırlık yapılabileceği gibi bilgilerin varlığından bahsedebiliriz. Termcap kütüphanesi ise ekranı uçbirimden bağımsız olarak kullanmak isteyen karakter temelli uygulamaların bu veritabanına kolayca erişebilmesini olanaklı kılmak için tasarlanmıştır.
Bu kitap, 7 Kasım 1998'de güncellenen ikinci baskının çevirisidir.

İçindekiler
1. Giriş
2. Termcap Kütüphanesi
3. Veritabanının Biçimi
4. Uçbirim Yeteneklerinin Tanımları
5. Yetenek İsimlerinin Listesi
i. Değişkenler ve İşlevler Dizini
ii. Yetenekler Dizini
iii. Kavramlar Dizini
Üst Ana Başlık Sonraki
 Başlangıç Giriş
Bir Linux Kitaplığı Sayfası