Giriş
Önceki Termcap Kütüphanesi ve Veritabanı Sonraki
Giriş
Termcap uygulamaların uçbirimlerin yeteneklerini kullanabilmelerini olanaklı kılan bir veritabanı ve bir kütüphanedir. Berkeley Unix'in uçbirim kütüphanesi temel alınmıştır.
Termcap veritabanı yüzlerce farklı uçbirimin yeteneklerini oldukça ayrıntılı bir biçimde içerir. Bir uçbirim için kaydedilmiş bilgilerden örnek vermek gerekirse, uçbirimin kaç sütun genişlikte olduğu, imlecin belli bir konuma taşınıp dizgenin oraya gönderilmesinin olanaklı olup olmadığı (satır ve sütun numaralarının nasıl kodlanacağı), ekran içeriğinin yukarı ve aşağı kaydırılabilirliği ve bu işlemin kaçar satırlık yapılabileceği gibi bilgilerin varlığından bahsedebiliriz.
Termcap kütüphanesi, ekranı uçbirimden bağımsız olarak kullanmak isteyen karakter temelli uygulamaların bu veritabanına kolayca erişebilmesini olanaklı kılmak için tasarlanmıştır.
Bu kılavuzda, termcap kütüphanesinin Unix sürümüne göre bazı ek oluşumlar içeren GNU sürümü anlatılmıştır. Ek oluşumların neler olduğu ve dolayısıyla Unix termcap'ının nasıl kullanılabileceğinden ayrıca bahsedilmiştir.
Özgür yazılımlarda kullanmak için, termcap kütüphanesinin GNU sürümü özgür kaynak kodlu olarak dağıtılmaktadır. Unix ve VMS sistemlerinde (en azından) çalışmaktadır. Dosyaların GNU Emacs ile ilgili olanları termcap.c ve tparam.c dosyalarıdır.
Bu kılavuz, kullanıcı uygulamaları için Unix ile temelde uyumlu tamamen özgür bir işletim sistemi geliştirilmesi amacıyla GNU projesi için yazıldı. Projenin yaklaşık olarak üçte ikisi tamamlandı. GNU Emacs metin düzenleyici ve oldukça taşınabilir olarak eniyilenmiş C derleyicisi de dahil olmak üzere, GNU projesi hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız aşağıdaki adrese bir dolar göndermeniz yeterlidir (Belgenin özgün sürümündeki adres yerine bu çeviriye şu an geçerli olan adres yazılmıştır. Bu adres merkez büro adresidir.):
Free Software Foundation, Inc.,
51 Franklin Street, Fifth Floor,
Boston, MA 02110-1301  USA
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Termcap Kütüphanesi ve Veritabanı Başlangıç Termcap Kütüphanesi
Bir Linux Kitaplığı Sayfası