Sözdizimi Belirtimleri için Arttırımlı BNF: ABNF
Önceki I. Oylum - Standartlaşma Sürecindeki Açıklama İstekleri Sonraki

Sözdizimi Belirtimleri için Arttırımlı BNF: ABNF

RFC 4234
Düzenleyen: D. Crocker
Brandenburg InternetWorking
Düzenleyen: P. Overell
THUS plc.
Çeviren: Nilgün Belma Bugüner
belgeler.org
Ağ Çalışma Grubu
Açıklama İsteği: 4234
Yerini aldığı RFC: 2234
Durumu: Standart Adayı
Yasal Uyarı
RFC'lerin yazarlarının hakları BCP 78 ile düzenlenmiştir. Dolayısıyla RFC çevirilerinin çevirmenlerinin haklarını da BCP 78'in düzenlediği kabul edilmiştir.
Bu belge IETF tarafından yayınlanan resmi RFC 4234'ün gayrıresmi çevirisidir ve aslının yerine kullanılamaz. Bu çevirinin hiçbir bağlamda ya da koşulda hükmü yoktur. Bu çeviri, anadili Türkçe olan internet kullanıcılarının bu RFC hakkında fikir edinebilmelerini sağlamak amacıyla hazırlanmıştır.
BU BELGE "ÜCRETSİZ" OLARAK RUHSATLANDIĞI İÇİN, İÇERDİĞİ BİLGİLER İÇİN İLGİLİ KANUNLARIN İZİN VERDİĞİ ÖLÇÜDE HERHANGİ BİR GARANTİ VERİLMEMEKTEDİR. AKSİ YAZILI OLARAK BELİRTİLMEDİĞİ MÜDDETÇE TELİF HAKKI SAHİPLERİ VE/VEYA BAŞKA ŞAHISLAR BELGEYİ "OLDUĞU GİBİ", AŞİKAR VEYA ZIMNEN, SATILABİLİRLİĞİ VEYA HERHANGİ BİR AMACA UYGUNLUĞU DA DAHİL OLMAK ÜZERE HİÇBİR GARANTİ VERMEKSİZİN DAĞITMAKTADIRLAR. BİLGİNİN KALİTESİ İLE İLGİLİ TÜM SORUNLAR SİZE AİTTİR. HERHANGİ BİR HATALI BİLGİDEN DOLAYI DOĞABİLECEK OLAN BÜTÜN SERVİS, TAMİR VEYA DÜZELTME MASRAFLARI SİZE AİTTİR.
İLGİLİ KANUNUN İCBAR ETTİĞİ DURUMLAR VEYA YAZILI ANLAŞMA HARİCİNDE HERHANGİ BİR ŞEKİLDE TELİF HAKKI SAHİBİ VEYA YUKARIDA İZİN VERİLDİĞİ ŞEKİLDE BELGEYİ DEĞİŞTİREN VEYA YENİDEN DAĞITAN HERHANGİ BİR KİŞİ, BİLGİNİN KULLANIMI VEYA KULLANILAMAMASI (VEYA VERİ KAYBI OLUŞMASI, VERİNİN YANLIŞ HALE GELMESİ, SİZİN VEYA ÜÇÜNCÜ ŞAHISLARIN ZARARA UĞRAMASI VEYA BİLGİLERİN BAŞKA BİLGİLERLE UYUMSUZ OLMASI) YÜZÜNDEN OLUŞAN GENEL, ÖZEL, DOĞRUDAN YA DA DOLAYLI HERHANGİ BİR ZARARDAN, BÖYLE BİR TAZMİNAT TALEBİ TELİF HAKKI SAHİBİ VEYA İLGİLİ KİŞİYE BİLDİRİLMİŞ OLSA DAHİ, SORUMLU DEĞİLDİR.
Tüm telif hakları aksi özellikle belirtilmediği sürece sahibine aittir. Belge içinde geçen herhangi bir terim, bir ticari isim ya da kuruma itibar kazandırma olarak algılanmamalıdır. Bir ürün ya da markanın kullanılmış olması ona onay verildiği anlamında görülmemelidir.
Ekim 2006
Sürüm Bilgileri
Sürüm 1.0Ekim 2006NBB
İlk çeviri
 
Sürüm Standart AdayıEkim 2005DC ve PO
Özgün sürüm
Özet
Genel Ağ teknik belirtimlerinde yazarlarının yararlı bulduğu her gösterim kullanılabilir ve bu yüzden sıklıkla bir biçim sözdizimi tanımlama gereği duyulur. Yıllardan sonra, Arttırımlı BNF (ABNF) adı verilen, Backus-Naur Formunun değiştirilmiş bir sürümü çoğu Genel Ağ belirtiminde yaygın olarak kullanılır olmaya başladı. Bu belirtim ABNF'yi belgelendirir. ABNF, makul gösterimsel gücü sayesinde bütünleşiklik ile basitliği dengeler. Standart BNF ile ABNF arasındaki farklar olarak, isimleme kuralları, yinelemeler, diğer şekiller, bağımsız sıralama ve değer aralıkları gibi gösterimler sayılabilir. Bu belirtim ayrıca, çeşitli Genel Ağ belirtimleri arasında ortak türden bir çekirdek sözel çözümleyici için de kural tanımları ve kodlama içerir.
Bu çeviri, RFC Türkçe çevirilerinde kullanılan ABNF temel belirtimini içerir.

Bu Belgenin Durumu
Bu belge Genel Ağ standardı olmak üzere standartlaşma aşamasına girmiş bir protokolü belirtir ve geliştirilmesi için Genel Ağ topluluğundan üzerinde tartışılmasını ve önerilerde bulunulmasını talep eder. Bu protokolün durumu ve standartlaşma aşamalarındaki seviyesi için lütfen "Genel Ağ Resmi Protokol Standartları" (STD 1) belgesinin şu an ki sürümüne bakınız. Bu belgenin dağıtımına sınırlama getirilmemiştir.
Copyright © The Internet Society (2005). All Rights Reserved.
İçindekiler
1. Giriş
2. Kural Tanımı
2.1. Kural Adlandırma
2.2. Kural Biçimi
2.3. Uç Değerler
2.4. Harici Kodlamalar
3. İşleçler
3.1. Ulama -- kural1 kural2
3.2. İkameler -- kural1 / kural2
3.3. İkame Eklemeleri -- kural1 =/ kural2
3.4. İkame Değer Aralıkları -- %c##-##
3.5. Dizilim Grubu -- (kural1 kural2)
3.6. Değişken Yineleme -- *kural
3.7. Belirgin Yineleme -- nkural
3.8. Seçimlik Dizilim -- [kural]
3.9. ; Açıklama
3.10. İşleç Önceliği
4. ABNF'nin ABNF Tanımı
5. Güvenlikle İlgili Hususlar
6. Kaynakça
6.1. Uyulması Zorunlu Olanlar
6.2. Bilgilendirici Olanlar
A. Teşekkür
B. ABNF'nin Çekirdek ABNF'si
C. Yazar Adresleri
D. Tam Telif Hakkı Beyanı
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Güvenlik Değerlendirmeleri Başlangıç Giriş
Bir Linux Kitaplığı Sayfası