Giriş
Önceki Sözdizimi Belirtimleri için Arttırımlı BNF: ABNF Sonraki
Giriş
Genel Ağ teknik belirtimlerinde yazarlarının yararlı bulduğu her gösterim kullanılabilir ve bu yüzden sıklıkla bir biçim sözdizimi tanımlama gereği duyulur. Yıllardan sonra, Arttırımlı BNF (ABNF) adı verilen, Backus-Naur Formunun değiştirilmiş bir sürümü çoğu Genel Ağ belirtiminde yaygın olarak kullanılır olmaya başladı. Makul gösterimsel gücü sayesinde bütünleşiklik ile basitliği dengeler. Arpanet'in ilk günlerinde, her belirtim kendi ABNF belirtimini içerirdi. Buna eposta belirtimleri de dahildi. RFC822, RFC733'ten yaptığı ABNF alıntıları ile geldi. Bu belge belli bir başvuru kaynağı olmak üzere bu tanımı ayırmaktadır. Baştan belirtelim, ayrıca bazı değişiklikler ve genişletmeler de içerir.
Standart BNF ile ABNF arasındaki farklar olarak, isimleme kuralları, yinelemeler, diğer şekiller, bağımsız sıralama ve değer aralıkları gibi gösterimler sayılabilir. ABNF'nin Çekirdek ABNF'si bölümü çeşitli Genel Ağ belirtimleri arasında ortak türden bir çekirdek sözel çözümleyici için kural tanımları ve kodlama içerir. Bir uzlaşım olarak sağlanmıştır ve diğer hususlarda bu belgede tanımlanan ötedilden ve biçimsel durumundan ayrı tutulmuştur.
[RFC2234]'ten farklar:
Belirgin Yineleme -- nkural bölümünde, "Yani, tam olarak <N> <eleman> oluşumu belirtir." cümlesi "Yani, tam olarak <n> <eleman> oluşumu belirtir." olarak değiştirildi.
Alt satırlarda devam eden açıklama satırları, açıklama karakteri ";" ile başlayacak şekilde düzeltildi.
Bu çeviri, RFC Türkçe çevirilerinde kullanılan ABNF temel belirtimini içerir.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Sözdizimi Belirtimleri için Arttırımlı BNF: ABNF Başlangıç Kural Tanımı
Bir Linux Kitaplığı Sayfası