Kılavuz Sayfaları (nâm-ı diğer Man Sayfaları)
  Sonraki

Kılavuz Sayfaları (nâm-ı diğer Man Sayfaları)

Hazırlayan: Linux Belgelendirme Çalışma Grubu
Yasal Uyarı
Kitap içeriğindeki kılavuz sayfalarının telif hakları yazarlarına ve çevirmenlerine ait olup, özgün sürümlerindeki eğer varsa telif hakkı ve lisans bilgileri korunmuştur; dosyada mevcut olup belge içinde görünür olmayanları kılavuz sayfalarının PDF sürümlerinde belge sonuna eklenmiştir (PDF belgeler lisans bilgileri bakımından geçirgen kabul edilmemektedir), kitabın HTML sürümü için buradaki açıklama kılavuz sayfaları için de geçerlidir. Özgün sürümünde telif hakkı ve lisans belirtilmemiş kılavuz sayfaları genellikle dağıtıldıkları paketin lisansına sahiptirler. Bu kitaba da kitaplığın tamamına uygulanan kural uygulanmış ve belgenin 3. şahıslarca özgürce kopyalanmasına, değiştirilmesine ve dağıtılmasına izin vermeyen lisans bilgilerine sahip kılavuz sayfaları kitaba dahil edilmemiştir. Bu bakımdan, telif hakkı ve lisans bilgileri bulunmayan kılavuz sayfası çevirilerinin ve bu kitabın genel olarak lisansı GNU GPL olup, kitabın tamamı için aşağıdaki feragatname geçerlidir. GNU GPL lisansı <http://www.gnu.org/licenses/gpl.html> adresinden edinilebilir.
BU BELGE ÜCRETSİZ OLARAK RUHSATLANDIĞI İÇİN, BELGENİN İÇERDİĞİ BİLGİLERİN VEYA KODLARIN NİTELİKLERİ İÇİN İLGİLİ KANUNLARIN İZİN VERDİĞİ ÖLÇÜDE HERHANGİ BİR GARANTİ VERİLMEMEKTEDİR. AKSİ YAZILI OLARAK BELİRTİLMEDİĞİ MÜDDETÇE TELİF HAKKI SAHİPLERİ VE/VEYA BAŞKA ŞAHISLAR BELGELERİ "OLDUĞU GİBİ", AŞİKAR VEYA ZIMNEN, SATILABİLİRLİĞİ VEYA HERHANGİ BİR AMACA UYGUNLUĞU DA DAHİL OLMAK ÜZERE HİÇBİR GARANTİ VERMEKSİZİN DAĞITMAKTADIRLAR. BELGELERİN KALİTESİ VEYA PERFORMANSI İLE İLGİLİ TÜM SORUNLAR SİZE AİTTİR. HERHANGİ BİR HATA VEYA EKSİKLİKTEN DOLAYI DOĞABİLECEK OLAN BÜTÜN SERVİS, TAMİR VEYA DÜZELTME MASRAFLARI SİZE AİTTİR.
İLGİLİ KANUNUN İCBAR ETTİĞİ DURUMLAR VEYA YAZILI ANLAŞMA HARİCİNDE HERHANGİ BİR ŞEKİLDE TELİF HAKKI SAHİBİ VEYA YUKARIDA İZİN VERİLDİĞİ ŞEKİLDE BELGEYİ DEĞİŞTİREN VEYA YENİDEN DAĞITAN HERHANGİ BİR KİŞİ, BELGENİN İÇERDİĞİ BİLGİNİN KULLANIMI VEYA KULLANILAMAMASI (VEYA VERİ KAYBI OLUŞMASI, VERİNİN YANLIŞ HALE GELMESİ, SİZİN VEYA ÜÇÜNCÜ ŞAHISLARIN ZARARA UĞRAMASI VEYA BİLGİNİN BAŞKA BİLGİLERLE UYUMSUZ OLMASI) YÜZÜNDEN OLUŞAN GENEL, ÖZEL, DOĞRUDAN YA DA DOLAYLI HERHANGİ BİR ZARARDAN, BÖYLE BİR TAZMİNAT TALEBİ TELİF HAKKI SAHİBİ VEYA İLGİLİ KİŞİYE BİLDİRİLMİŞ OLSA DAHİ, SORUMLU DEĞİLDİR.
Özet
Bu kitap, Linux man sayfalarını içerir.
Man sayfalarının çeviri çalışmalarına destek olmak isterseniz ya da çalışmalarımızı izlemek isterseniz GNU/Linux Kılavuz Sayfaları Çeviri Çalışmaları sayfalarını ziyaret ediniz.
Bu kitaptaki man sayfalarının man dizinine konacak dosyaları paket olarak dağıtılmaktadır. Bu konu ile ilgili bilgiyi Man Sayfalarını Nasıl Kullanacağım? bölümünde, paketleri ise http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=61526 adresinde bulabilirsiniz.

İçindekiler
I. Kullanıcı Komutları
Bu bölümde tüm kullanıcıların kabuk üzerinde çalıştırabileceği komutların kılavuz sayfaları bulunur.
II. Sistem Çağrıları
Bu bölümde Linux çekirdeği tarafından uygulanan işlevlerin kılavuz sayfaları bulunur.
III. Kütüphane Çağrıları
Bu bölümde yazılım geliştirme dillerinin kütüphanelerindeki işlevler bulunur. Bunların çoğunluğu GNU C Kütüphanesinin işlevleridir.
IV. Özel Dosyalar
Bu bölümde /dev dizininde bulunan özel dosyaların açıklamaları bulunur.
V. Dosya Biçimleri ve Dosya Dönüşümleri
Bu bölümde genelde /etc dizininde bulunan sistem yapılandırma dosyaları gibi belli bir uygulamaya bağımlı dosya biçimleri hakkında bilgiler bulunur.
VI. Oyunlar
Bu bölümde oyunların kullanım bilgileri bulunur.
VII. SQL Deyimleri, Makro Paketleri vs.
Bu bölümde standart dosya sistemi yerleşimi, ağ protokolleri, karakter kodlamaları, kılavuz sayfaları ile ilgili teknik bilgiler (Örneğin bu bilgi man 7 man ile açılan man sayfasından alınmıştır) ve bir takım başka şeyler bulunur.
VIII. Sistem Yönetim Komutları
Bu bölümde sadece root kullanıcısı tarafından çalıştırılabilen komutların kılavuz sayfaları bulunur.
IX. Çekirdek Belgeleri
Bu bölüm çekirdek belgeleri bulunsun diye ayrılmışsa da hiç kullanılmamıştır. Amacı dışında bir takım sayfalar bulunabilir.
A. Man Sayfalarını Nasıl Kullanacağım?
Üst Ana Başlık Sonraki
 Başlangıç Kullanıcı Komutları
Bir Linux Kitaplığı Sayfası