Ek A. Man Sayfalarını Nasıl Kullanacağım?
Önceki Kılavuz Sayfaları (nâm-ı diğer Man Sayfaları) Sonraki
Ek A. Man Sayfalarını Nasıl Kullanacağım?
Önce man komut yazdığınızda sistemimizde hangi yazılımların çalıştırıldığına bakalım. Kılavuz sayfalarının dosyaları groff paketi ile gelen uygulamalarla yorumlanır ve less paketi ile gelen less uygulaması ile konsolda görüntülenir. man komutu ise bu işleri düzenleyen uygulamanın adıdır.
Man sayfalarını yönetimi için dağıtımlarda "man" ve "man-db" isminde iki farklı paket kullanılmaktadır. Ancak her iki pakette artalanda groff paketini kullandığından man sayfalarına türkçe desteği vermek için groff paketinin ve less paketinin türkçe karakterleri desteklemesi yeterlidir. Bu bakımdan groff yazarları ile bir çalışma yapılmış ve groff paketine türkçe desteği verilmiştir (20 Aralık 2003).
Güncel GNU/Linux dağıtımları Türkçe desteği bakımından neredeyse sorunsuz hale gelmiştir. Keza man-pages-tr-1.0.3 paketi ile sağlanan Türkçe desteğinden sonra kullandıkları groff sürümünü değiştirmek istemeyen bazı GNU/Linux dağıtımları Türkçe man sayfalarını düzgün görüntülemek için kendilerine göre bazı çözümler ürettiler. Türkçe man sayfalarımızı paket sistemlerine ilk dahil eden dağıtım Debian oldu ve bizim sunduğumuzdan farklı bir çözüm ürettiler. XML dosyalarımızdan man dosyalarını ISO-8859-9 kodlanmış şekilde oluşturuyorlar ve bu dosyaların hem ISO-8859-9 hem de UTF-8 kodlamalı Türkçe yerellerinde düzgün görüntülenmesini sağlıyorlar.
Pardus 2007'de ise XML dosyalarımızdan man dosyalarını UTF-8 kodlanmış şekilde oluşturuyorlar. Böyle üretilmiş dosyaları görüntülemek için ise groff-utf8 isimli yardımcı bir paket kullanıyorlar. Bu çözüm sadece Pardus için değil her dağıtım üzerinde kolayca uygulanabilecek bir çözüm oluşuyla dikkat çekiyor.
man-pages-tr-1.0.4.tar.gz paketini bu 3 çözümün her birine uygun olarak derlenip kurulabilen bir paket olarak düzenledik. Paketin kök dizininde bulunan BENiOKU dosyasında derleme ve kurulum adımları ayrı ayrı açıklanmıştır. Okuyup uygularken zorluk çekeceğinizi sanmıyoruz. Yine de sorunlarla karşılaşırsanız biz hep buradayız ve size yardıma hazırız.
Türkçe kılavuz sayfalarını paket ve HTML olarak sunuyorduk. Artık PDF sürümleri de var: http://pdf.belgeler.org/man/ adresini acroread eklentili firefox'unuzla ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Çekirdek Belgeleri Başlangıç Uygulama Yardım Belgeleri
Bir Linux Kitaplığı Sayfası