İleti Listesi Arşivleri
Önceki Çevrim İçi Sorun Çözme Kaynakları NASIL Sonraki
İleti Listesi Arşivleri
Tahmin edebileceğiniz gibi geliştiricilerin ve kullanıcıların haberleşmesi ve projeler üzerinde beraber çalışabilmeleri için çok sayıda Linux ile ilgili ileti listesi bulunmaktadır. Bu listeler, çekirdek gelişiminin sırlarından yeni başlayanların henüz üzerine düşmedikleri başlangıç seviyesindeki tartışmalara kadar akla uygun pek çok Linux konu başlığını içermektedir. Özelleşmiş bu ileti listelerine kayıtlı olanlar genelde listenin konusuyla ilgili geniş bilgiye sahiptir ve genelde bu kişilerden faydalı bilgiler almak da mümkün olmaktadır. Arşiv arama motorlarında erişilebilinmesi ya da liste arşivi şeklinde edinilebilmesi için herkese açıktır. Herhangi bir İnternet arama motorunda bir arama yaptığınızda muhtemelen arşivlenmiş sayfalarla karşılaşacaksınız.
Genelde ileti listesinin arşivine doğrudan bakmak zorunda kalmayacaksınız. Google.com gibi arama motorları arşiv bilgilerini veri tabanlarında barındırırlar. Eğer bir arama motoruyla istediğiniz bilgiye erişemezseniz, uygun bir ileti liste arşivinde arama yapmanız daha faydalı olabilir.
Ayrıca her ileti liste arşivinin çevrim içi erişilebilme durumu olmayabilir. Benzer şekilde arama motorlarında kaydolmamak için ayarlanmış listeler de bulunabilir.
İlk olarak ilgilendiğiniz ileti liste arşiviyle ilgili anahtar kelimeleri ve "liste arşivi" ("mailing list archive") kelimelerini yazarak bir arama motorunda aratın.
İleti liste arşivlerini aşağıdaki adreslerde bulabilirsiniz:
  • Kullancığınız Linux dağıtımının web sayfasında.
  • Kullandığınız Pencere Yöneticisi veya Masaüstü Ortamı'nın sayfasında.
  • İlgili uygulama ya da projenin sayfasında.
  • İleti Liste Arişivi
  • İleti Liste Arşivleri
Listenin tamamı bu kadar değildir[78], arama motorlarında fazlasını bulabilirsiniz. Bu işlem elbette bir miktar zamanınızı alacaktır.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Usenet Haber Grubu Arşivleri Başlangıç NASIL Belgeleri
Bir Linux Kitaplığı Sayfası