Usenet Haber Grubu Arşivleri
Önceki Çevrim İçi Sorun Çözme Kaynakları NASIL Sonraki
Usenet Haber Grubu Arşivleri
Linux ile ilgili (Usenet) haber gruplarında arama yapıp bilgiye ulaşmak sorunlarla baş etmede güçlü bir mekanizma sağlamaktadır.
Arama motoru arşiv üzerinde forum, anahtar kelimeler, yazar, tarih ve dil ile bunların karışımlarından oluşacak gruplara göre arama yapılmasına olanak sağlamaktadır. Linux ile ilgili haber grupları sayısı oldukça fazla olduğundan aranan bilginin bulunma ihtimali de oldukça yüksektir.
Usenet arşivlerinde arama yapılmasını sağlayan temel sayfa http://groups.google.com'dur. Arama yapmanın en verimli yolu Ayrıntılı Grup Arama sayfasıdır.
Bu yaklaşımın ne derece etkili bir sonuç vereceğini gösteren bir örnek vermek istiyorum. Çekirdeği ilk defa derlemeye çalıştığımda make komutunu verdiğimde şu hatayı vermişti.
make[1]: as86: Command not found
make[1]: *** [bootsect.o] Error 127
make[1]: Leaving directory `/usr/src/linux/arch/i386/boot'
make: *** [zImage]
Error 2
as86'nın ne ifade ettiği ile ilgili hiç bir fikrim yoktu, fakat sonrasında groups.google.com'un Ayrıntılı Grup Arama sayfasındaki Konu (Subject) kısmına bu kelimeyi girdiğimde aynı hata ile karşılaşmış çok sayıda kişiye ulaştım. Sorumu yanıtlayanlar hatanın sebebini ve çözümünü de söylemişlerdir: Makina dili kodları oluştururken kullanılacak olan bir yorumlayıcı/ilintileyici ortamda bulunmamaktaydı. Bunun için binutils paketinin yüklenmesi gerekmekteydi. RPM paketini indirip kurduktan sonra herşey yolunda gitti ve tüm işlem yaklaşık 10 dakika sürdü!
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
İnternet Arama Motorları Başlangıç İleti Listesi Arşivleri
Bir Linux Kitaplığı Sayfası