İnternet Arama Motorları
Önceki Çevrim İçi Sorun Çözme Kaynakları NASIL Sonraki
İnternet Arama Motorları
Genelde faydalı ve gerekli bilgileri netten elde etmek için Arama Motorlarını kullanırım. Bu motorlar ticari, kişisel ve akademik sayfalardan, ileti listelerinden ve benzeri sayfalardan katalog oluşturur.
Pek çok güzel arama motoru vardır. En azından bir tanesinin nasıl çalıştığını bilmek arama veriminizi arttırmak ve harcadığınız enerjiyi azaltmak için değer bir durumdur. Muhtemelen sevdiğiniz bir tanesi vardır. Benimkisi Google.com ve burada bir miktar ondan bahsedeceğim.
Başarılı aramadaki sır, iyi bir anahtar kelime kümesi kullanmaktır. Eğer belli bir hata mesajı alıyorsanız metin olarak onu aratabilirsiniz. Ya da probleminizi ifade eden başka kelimeler bulmalısınız. Deneme yanılma ile eninde sonunda uygun bir bilgi bulacaksınızdır.
Google.com
Bu arama motoru, Neden Google.com kullanmalısınız sayfasında anlatıldığı gibi pek çok alışılmışın dışında özelliğe sahiptir. Genelde arama sonucunda en faydalı sayfayı ilk sırada döndürür; aslında çoğu zaman listelenen ilk sayfanın aradığım bilgiyi içerdiğini gördüm. Web sayfalarını ön belleklediğinden, arama sonuçları kısmen daha hızlıdır. GoogleScout™ isimli bir özelliği ile "benzer" sayfalara bağ içererek arama sonucu sayfalarından buralara da ulaşılmasını sağlamaktadır.[77]


[77] http://labs.google.com/suggest sayfası arama yapılacak kelimeler girilirken size öneri kelimeleri ve aranma derecelerini gösterir.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Çevrimiçi Destek Bölümleri Başlangıç Usenet Haber Grubu Arşivleri
Bir Linux Kitaplığı Sayfası