NASIL Belgeleri
Önceki Çevrim İçi Sorun Çözme Kaynakları NASIL Sonraki
NASIL Belgeleri
NASIL belgeleri belli bir konu üzerinde ayrıntılı bilgi içeren ve genelde adım adım açıklamalar içeren başvuru kaynaklarıdır. Bir NASIL belgesi bilmediğiniz bir konuyu öğrenmek veya araştırmak için güzel bir kaynaktır. Temel adımlar ve ana başvuru kaynaklarını göstermesi bakımından size yardım edecektir
Bu belgeler Linux sisteminizde yeni bir sistem ayarlamak istediğinizde veya karmaşık bir projeye giriştiğinizde faydalı olacaktır. Örneğin DSL ve Kablo Modem ile İnternet erişimi konulu harika NASIL belgelerine erişme imkanınız bulunmaktadır.
Bu belgelerin yazarları genelde faydalı gördükleri sayfalara da bağlantıları belgelerine eklerler. NASIL belgesinde bulamasanız da aradığınız bilgiyi belirtilen bağlantılardan birinde bulabilirsiniz.
NASIL belgelerini bulmak için bakacağınız ilk yer Linux Belgelendirme Projesi (LDP) sayfasıdır. LDP, NASIL belgelerinin listelendiği ve benim de sık kullanılanlara eklemenizi tavsiye edeceğim http://www.tldp.org/HOWTO/HOWTO-INDEX/howtos.html adresini içerir.
Bu NASIL belgeleri Linux kullanıcıları tarafından yazılmıştır ve düzenli olarak güncellenirler. Pek çok yazar belgenin son sürümünü kişisel sayfasında sunar, bu bilgiyi de bir bağ olarak LDP sayfasındaki belgede vermektedir. Bağdaki belge LDP sayfasında bulunandan daha güncel olabilir.[79]
LDP'ye gönderilmemiş başka NASIL belgelerinin de olduğunu unutmayınız. Bu tür belgeleri bir İnternet arama motorunda "nasıl" ("howto") anahtar kelimesi girerek bulabilirsiniz.


[79] NASIL belgeleri için başvuru yapabileceğiniz ve LDP belgelerinin de Türkçe çevirilerini içeren sayfa http://www.belgeler.org/ sayfasıdır.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
İleti Listesi Arşivleri Başlangıç Çevrimiçi Kullanıcı Kılavuzları
Bir Linux Kitaplığı Sayfası