Linux İyileştirilmiş Bağ Durumu Yönlendirme Protokolü (OLSR) IPv6 NASIL
Önceki IV. Oylum - Ağ Uygulamaları Sonraki

Linux İyileştirilmiş Bağ Durumu Yönlendirme Protokolü (OLSR) IPv6 NASIL

Yazan: Lars Strand
Düzenleyen: Emma Jane Hogbin
Taslağın gözden geçirmesi (1.0)
Düzenleyen: Thomas Zimmerman
Dil gözden geçirmesi (0.5)
Çeviren: Olcay Kabal
Yasal Açıklamalar
Bu belgenin, Linux İyileştirilmiş Bağ Durumu Yönlendirme Protokolü (OLSR) IPv6 NASIL çevirisinin 1.0 sürümünün telif hakkı © 2005 Olcay Kabal'a, özgün İngilizce sürümünün telif hakkı © 2003-2004 Lars Strand'a aittir. Bu belgeyi, Free Software Foundation tarafından yayınlanmış bulunan GNU Özgür Belgeleme Lisansının 1.1 sürümünün koşullarına bağlı kalarak kopyalayabilir, dağıtabilir ve/veya değiştirebilirsiniz. Bu Lisansın bir kopyasını GNU Free Documentation License başlıklı bölümde bulabilirsiniz.
BU BELGE “ÜCRETSİZ” OLARAK RUHSATLANDIĞI İÇİN, İÇERDİĞİ BİLGİLER İÇİN İLGİLİ KANUNLARIN İZİN VERDİĞİ ÖLÇÜDE HERHANGİ BİR GARANTİ VERİLMEMEKTEDİR. AKSİ YAZILI OLARAK BELİRTİLMEDİĞİ MÜDDETÇE TELİF HAKKI SAHİPLERİ VE/VEYA BAŞKA ŞAHISLAR BELGEYİ “OLDUĞU GİBİ”, AŞİKAR VEYA ZIMNEN, SATILABİLİRLİĞİ VEYA HERHANGİ BİR AMACA UYGUNLUĞU DA DAHİL OLMAK ÜZERE HİÇBİR GARANTİ VERMEKSİZİN DAĞITMAKTADIRLAR. BİLGİNİN KALİTESİ İLE İLGİLİ TÜM SORUNLAR SİZE AİTTİR. HERHANGİ BİR HATALI BİLGİDEN DOLAYI DOĞABİLECEK OLAN BÜTÜN SERVİS, TAMİR VEYA DÜZELTME MASRAFLARI SİZE AİTTİR.
İLGİLİ KANUNUN İCBAR ETTİĞİ DURUMLAR VEYA YAZILI ANLAŞMA HARİCİNDE HERHANGİ BİR ŞEKİLDE TELİF HAKKI SAHİBİ VEYA YUKARIDA İZİN VERİLDİĞİ ŞEKİLDE BELGEYİ DEĞİŞTİREN VEYA YENİDEN DAĞITAN HERHANGİ BİR KİŞİ, BİLGİNİN KULLANIMI VEYA KULLANILAMAMASI (VEYA VERİ KAYBI OLUŞMASI, VERİNİN YANLIŞ HALE GELMESİ, SİZİN VEYA ÜÇÜNCÜ ŞAHISLARIN ZARARA UĞRAMASI VEYA BİLGİLERİN BAŞKA BİLGİLERLE UYUMSUZ OLMASI) YÜZÜNDEN OLUŞAN GENEL, ÖZEL, DOĞRUDAN YA DA DOLAYLI HERHANGİ BİR ZARARDAN, BÖYLE BİR TAZMİNAT TALEBİ TELİF HAKKI SAHİBİ VEYA İLGİLİ KİŞİYE BİLDİRİLMİŞ OLSA DAHİ, SORUMLU DEĞİLDİR.
Tüm telif hakları aksi özellikle belirtilmediği sürece sahibine aittir. Belge içinde geçen herhangi bir terim, bir ticari isim ya da kuruma itibar kazandırma olarak algılanmamalıdır. Bir ürün ya da markanın kullanılmış olması ona onay verildiği anlamında görülmemelidir.
Ekim 2005
Bu çevirinin sürüm bilgileri:
Sürüm 1.0Ekim 2005OK
İlk çeviri
Özgün belgenin sürüm bilgileri:
Sürüm 1.02004-04-23EJH
Son gözden geçirme tamamlandı. Belge LDP koleksiyonunda yayınlandı.
 
Sürüm 0.62004-04-19LKS
Thomas Zimmerman'a <thomas (at) zimres net> dil gözden geçirmesi için teşekkürler! En son sürüm numarasına güncellendi ve OLSRd'de eklenti desteği üzerine bir bölüm ilave edildi. Lisans GFDL'ye geri değiştirildi.
 
Sürüm 0.52004-03-08LKS
Nerdeyse tam bir yeniden yazma. OLSRd eklendi (eski uOLSR), RFC3626'ya güncellendi. NROLSR ve CRCOLSR kaldırıldı. XML Docbook'a dönüştürüldü. Lisans, bazı GFDL problemlerinden ötürü GFDL'den OPL 'ye değiştirildi.
 
Sürüm 0.32003-08-05LKS
İlk baskı.
Özet
Bu belge, Linux için İyileştirilmiş Bağ Durumu Yönlendirme Protokolünü (OLSR) kurmak ve kullanmak için yazılımı ve prosedürleri tanımlar. OLSR, Gezici Amaca-Yönelik Ağlar (MANET) ("spontane ağ" da denir) için bir yönlendirme protokolü olarak kullanılır.

İçindekiler
1. Giriş
1.1. Neden Amaca-Yönelik ağ?
1.2. MANET nedir?
1.3. İyileştirilmiş Bağ Durumu Yönlendirmesi (OLSR) nedir?
1.4. OLSR nasıl çalışır?
1.5. IBSS nedir (IEEE amaca-yönelik mod)?
2. IPv6
3. Linux için OLSR
3.1. OLSRd'yi kurma
3.2. OLSRd'nin kullanımı
3.2.1. Bir konak üzerinde
3.2.2. Diğer konakları ekleme
3.2.3. Hareket
3.3. HNA iletileri nedir?
3.4. Eklenti desteği
3.5. Seçimlik GUI
3.6. Diğer OLSR uygulamaları
3.6.1. INRIA
3.6.2. NROLSR
3.6.3. CRCOLSR
3.6.4. QOLSR
4. SSS
5. Faydalı Kaynaklar
6. Teşekkür ve Açıklamalar
6.1. Bu belge nasıl üretildi?
6.2. Geri Bildirim
6.3. Teşekkür
Ek - GNU Free Documentation License
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Teşekkür vs. Başlangıç Giriş
Bir Linux Kitaplığı Sayfası