Fedora Çoklu Ortam Kurulumu NASIL
Önceki V. Oylum - Uygulamalar/Masaüstü/Çoklu Ortam Sonraki

Fedora Çoklu Ortam Kurulumu NASIL

Yazan: Eric Steven Raymond
Çeviren: Oğuz Yarımtepe
Çeviren: Necdet Yücel
Yasal Açıklamalar
Bu belgenin, Fedora Çoklu Ortam Kurulumu NASIL çevirisinin 1.0 sürümünün telif hakkı © 2006 Oğuz Yarımtepe ve Necdet Yücel'e, özgün İngilizce sürümünün telif hakkı © 2004 Eric S. Raymond'a aittir.Bu belgeyi, Free Software Foundation tarafından yayınlanmış bulunan GNU Özgür Belgeleme Lisansının 1.1 sürümünün koşullarına bağlı kalarak kopyalayabilir, dağıtabilir ve/veya değiştirebilirsiniz. Bu Lisansın bir kopyasını GNU Free Documentation License başlıklı bölümde bulabilirsiniz.
BU BELGE “ÜCRETSİZ” OLARAK RUHSATLANDIĞI İÇİN, İÇERDİĞİ BİLGİLER İÇİN İLGİLİ KANUNLARIN İZİN VERDİĞİ ÖLÇÜDE HERHANGİ BİR GARANTİ VERİLMEMEKTEDİR. AKSİ YAZILI OLARAK BELİRTİLMEDİĞİ MÜDDETÇE TELİF HAKKI SAHİPLERİ VE/VEYA BAŞKA ŞAHISLAR BELGEYİ “OLDUĞU GİBİ”, AŞİKAR VEYA ZIMNEN, SATILABİLİRLİĞİ VEYA HERHANGİ BİR AMACA UYGUNLUĞU DA DAHİL OLMAK ÜZERE HİÇBİR GARANTİ VERMEKSİZİN DAĞITMAKTADIRLAR. BİLGİNİN KALİTESİ İLE İLGİLİ TÜM SORUNLAR SİZE AİTTİR. HERHANGİ BİR HATALI BİLGİDEN DOLAYI DOĞABİLECEK OLAN BÜTÜN SERVİS, TAMİR VEYA DÜZELTME MASRAFLARI SİZE AİTTİR.
İLGİLİ KANUNUN İCBAR ETTİĞİ DURUMLAR VEYA YAZILI ANLAŞMA HARİCİNDE HERHANGİ BİR ŞEKİLDE TELİF HAKKI SAHİBİ VEYA YUKARIDA İZİN VERİLDİĞİ ŞEKİLDE BELGEYİ DEĞİŞTİREN VEYA YENİDEN DAĞITAN HERHANGİ BİR KİŞİ, BİLGİNİN KULLANIMI VEYA KULLANILAMAMASI (VEYA VERİ KAYBI OLUŞMASI, VERİNİN YANLIŞ HALE GELMESİ, SİZİN VEYA ÜÇÜNCÜ ŞAHISLARIN ZARARA UĞRAMASI VEYA BİLGİLERİN BAŞKA BİLGİLERLE UYUMSUZ OLMASI) YÜZÜNDEN OLUŞAN GENEL, ÖZEL, DOĞRUDAN YA DA DOLAYLI HERHANGİ BİR ZARARDAN, BÖYLE BİR TAZMİNAT TALEBİ TELİF HAKKI SAHİBİ VEYA İLGİLİ KİŞİYE BİLDİRİLMİŞ OLSA DAHİ, SORUMLU DEĞİLDİR.
Tüm telif hakları aksi özellikle belirtilmediği sürece sahibine aittir. Belge içinde geçen herhangi bir terim, bir ticari isim ya da kuruma itibar kazandırma olarak algılanmamalıdır. Bir ürün ya da markanın kullanılmış olması ona onay verildiği anlamında görülmemelidir.
Bu çevirinin sürüm bilgileri:
Sürüm 1.0Nisan 2006oy, ny
İlk çeviri
Özgün belgenin sürüm bilgileri:
Sürüm 5.12006-03-25esr
Bazı FC5 komutları basitleştirildi ve düzeltildi.
 
Sürüm 5.02006-03-21esr
Fedora Core 5 için güncellendi. Bir yandan hayatımızı kolaylaştıran livna deposundan nerdeyse herşeyi temin edebiliriz. Diğer bir yanda ise Totem ve Xine tamamen ihtiyaçlarımızı karşılayamaz hale gelmiştir.
 
Sürüm 4.02005-10-09esr
Fedora Core 4 için güncellendi. fedora.us deposu Fedora Extras adını aldı. xpdf ve evince giderek daha iyi olduğundan Adobe Acrobat eklentisine ihtiyaç kalmadı.
 
Sürüm 3.02004-11-07esr
Fedora Core 3 için güncellendi.
 
Sürüm 2.22004-09-07esr
2.6.8 çekirdek ve 1.7 Mozilla ile ilgili düzeltmeler yapıldı.
 
Sürüm 2.12004-08-03esr
RealPlayer 10'un açık kaynak kodlu yayınlanması bazı şeyleri değiştirdi.
 
Sürüm 2.02004-07-14esr
FC2 için güncellendi. up2date yönetimi FC2'de düzgün çalışmadığından kaldırıldı.
 
Sürüm 1.22004-02-03esr
Yazım hataları düzeltildi.
 
Sürüm 1.12004-01-31esr
Dag Wieers'in deposu yum ile erişilebilir hale getirildi, böylece apt-get kullanımı kaldırıldı. mozilla-acroread yüklenmesi eklendi. Saldırıcı avukatları için bir kaç söz eklendi.
 
Sürüm 1.02004-01-30esr
İlk sürüm.
Özet
Fedora Core altında normal paket yönetim araçlarınızı kullanarak değişik çeşitlilikteki sınırlı çoklu ortam uygulamaları (AVI, Flash, Java, MP3, MPEG, QuickTime, RealMedia, Windows Media) için gerekli programları nasıl temin edeceğiniz anlatılmıştır. Firefox eklentileri için de açıklamalar vardır. Ayrıca hem 32 bit hem de 64 bitlik mimariler için bilgileri de içermektedir.
Maalesef FC5 ile ilgili haberlerin hemen hepsi kötü. Totem ve Xine tamamen çalışmaz durumda.

İçindekiler
1. Giriş
1.1. Bu belgenin yeni sürümleri
2. Paketler, Araçlar ve Depolar
3. Güvenlik noktaları ve diğer riskler
4. Macromedia Flash
5. gstreamer ve ffmpeg desteği
6. MP3
7. Java
8. RealAudio ve RealVideo
9. MPEG, QuickTime, AVI ve DVD
10. Web streaming için deneme sayfaları
11. İlgili Belgeler
12. Lisans ve Telif Hakkı
13. Teşekkür
Ek - GNU Free Documentation License
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Yapılandırma Başlangıç Giriş
Bir Linux Kitaplığı Sayfası