Macromedia Flash
Önceki Fedora Çoklu Ortam Kurulumu NASIL Sonraki
Macromedia Flash
Fedora, sayfasında dağıtımını yapamamaktadır, çünkü Macromedia lisansı buna izin vermemektedir. Fakat http://macromedia.mplug.org/ adresindeki RPM'leri kullanmak için herhangi bir engel yoktur.
Aşağıdakileri takip ederek /etc/yum.repos.d/ ayar dosyanıza Macromedia deposunu ekleyin. Yaklaşık şuna benzemelidir:
[macromedia]
name=Macromedia for i386 Linux
baseurl=http://macromedia.mplug.org/rpm/
enabled=1
gpgcheck=1
gpgkey=http://macromedia.mplug.org/FEDORA-GPG-KEY
Daha sonra yüklemeyi gerçekleştirin:
yum install flash-plugin
Bu RPM'nin kurulması eklentiyi Firefox (aynı zaman da Mozilla) dizinlerine koymalıdır. .
Resmi test sayfasında flash desteğinizi test edebilirsiniz. Eklentiyi yükledikten sonra tarayıcınızı yeniden başlatmanız gerektiğini unutmayın; ben yükler yüklemez test etmeye çalışmıştım ve Firefox hatalar vererek sonlanmıştı.
Özellikle dikkate alınması gereken bir nokta vardır: Macromedia eklentisi sadece 32-bit Intel makinelerde çalışmaktadır. 64-bit kipte çalışan x86_64'lerde sekteye uğramaktadır (genelde 32-bit'lik eklentiler 64-bit tarayıcılarda çalışmamaktadır). Şu anda bu sorunu çözen üç proje bulunmaktadır:
  • gplflash1, özgün hali ve GPL lisansıyla Flash eklentisidir. Sadece 4. seviyeye kadarki SWF'leri çalıştırabilmektedir.
  • gplflash2, ekran titremeleri ve sıklıkla tarayıcı çökmelerine sebep olmakla yarım çalışmaktadır. gplflash'ın yeniden yazılan bu hali sinirleri germemek için bırakılmıştır.
  • gnash, 7. seviyeye kadarki SWF'leri çalıştıracağının garantisini vermektedir. Fakat hala erken bir gelişim sürecindedir ve pek çok uyarıyı içermektedir.
Bence 64-bit sistemlerdeki geçici çözüm gplflash1'i derleyip kurmaktır. Fakat 21 Mart 2006 tarihi itibariyle bunu başarabilmiş değilim, henüz doğru RPM'sini bulamadığım bir X başlık dosyasına ihtiyaç duymaktadır. FC5 etrafındaki sis dağıldıktan sonra bu durum değişebilir.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Güvenlik noktaları ve diğer riskler Başlangıç gstreamer ve ffmpeg desteği
Bir Linux Kitaplığı Sayfası