MP3
Önceki Fedora Çoklu Ortam Kurulumu NASIL Sonraki
MP3
Fraunhofer Enstitüsü'nün patent lisansındaki maddelerin GPL uyumlu olmamaları yüzünden Fedora MP3-uyumlu yazılımlar içermez.
FC5'in öntanımlı müzik çalıcısı eskisi gibi xmms değil Rhythmbox'dır. Rhythmbox ile saatlerce uğraştım ve sevimli yüzüne rağmen kullanışsız buldum. Parça numaralarını göz ardı etmektedir; en azından xmms'in yaptığı gibi dosya adları olarak onları gösterebilecek kadar zekice çalışmamaktadır ve eklenti eklemek için gerekli kurallarla ilgili bir belgelendirmesi de yoktur. Onu MP3'leri çalar hale getirmek bir kabus gibidir, öyle ki sadece Ogg biçimlerini tekrar çalışır hale getirmek için neredeyse tüm Linux sistemimi kuracağımı düşünmeye başlamıştım. Belgelendirilmemiş bir uygulamanın nerede hata yaptığını bulmaya ve onu düzeltmeye çalışamadım. Belgelendirmenin kendisi genelde kötü bir şaka gibidir, Oldukça yüzeysel, basit ve hataları düzeltebilmek için herhangi bir açıklama içermez. xmms'in kendisi daha özellikli ya da güzel görünümlü değildir, ama daha iyi çalışmaktadır.
xmms'i yüklemek ve MP3-uyumlu hale getirmek için aşağıdaki komutu çalıştırmakla başlayın:
yum install xmms xmms-mp3
MP3 çalmayı gerçekten etkinleştirebilmek için xmms'i çalıştırmalı ve yapılandırmasını değiştirmelisiniz. Menüden Seçenekler -> Tercihler -> Audio I/O Plugins'i seçin. Eklentileri listeleyen bir pencere açılacaktır. "MPEG Layer 1/2/3 Placeholder Plugin" seçin ve [ ] Enable Plugin'i seçili halden çıkarın. Bu işareti kaldırdığınızda xmms otomatik olarak xmms-mp3 eklentisini kullanacaktır. Xmms'i kapatıp yeniden başlatın.
Benim x86_64 bilgisayarımda xmms sadece root yetkileri ile çalışmaktaydı ve kullanıcı yetkilerinde aniden sonlanmakta idi. Buna sebep olabilecek pek çok sıradan şey vardır: Ses kartınızın izinlerine bir bakın. Ayrıca şu adreste yaşadığım ilginç bir sorun vardır. Ses modülünüze low-memory DMA önbelleklerini kullanmasını ve onları bırakmamasını söylemek zorunda kalabilirsiniz.
Firefox veya Mozilla'da MP3 çalımını etkin hale getirebimek için gstreamer-ugly ve ffmpeg eklentilerini aşağıda belitildiği gibi kurun. MP3'ler xmms aracılığıyla, podcastler ise Totem üzerinde çalacaktır.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
gstreamer ve ffmpeg desteği Başlangıç Java
Bir Linux Kitaplığı Sayfası