Giriş
Önceki Fedora Çoklu Ortam Kurulumu NASIL Sonraki
Giriş
Mozilla'da Java ve Flash'ı etkin kılmak, MP3 dinlemek, Quicktime/AVI/RealMedia/Windows Media dosyalarını çalıştırabilmek ve şifrelenmiş DVD'leri izlemek gibi sinir bozucu bazı işler vardır. Bunları nasıl yapacağınızı Fedora'yı kullanan kitle muhtemelen DMCA (Sayısal Binyılın Telif Hakkı Yasası) hükümlerince dava edilmekten veya bazı etik veya politik nedenlerden dolayı cevaplamak istemeyecektir.
Bu NASIL belgesi ilgili bilgileri tek bir kalemde toplamıştır. Genel bir Linux Çoklu Ortam Nasıl belgesi değildir; öyle olsaydı yüzlerce araç ve paketi (GIMP ve onun akrabalarını ve türevlerinden başlayarak) listeliyor olurdu. Burada bahsedeceğimiz paketler sadece yasal ve politik sıcaklığı olan ve tekelleri ve avukatları endişeye sürükleyen paketlerdir.
Fedora sisteminizi kıvama getirmek için bilgileri FedoraNEWS ve Resmi Olmayan Fedora SSS sayfalarında bulabilirsiniz. Bu belgeyi diğer kaynaklardan ayıran nokta benim gibi oldukça tembel olup, yukarıda bahsi geçen can sıkıcı paketleri en az özel site tanımlayarak, kaynak paketler indirip bunları derleyerek yüklemek (ve sonrasında da güncellemek) istemenizde yatmaktadır.
Yasal Açıklama: DMCA tarafından iddia edilen hiç bir kaynak koda veya kaynak kodun yeri bu belge içerisinde bildirilmeyecektir, bunun için benim kişisel sayfama bakmalısınız. DCMA boğazlarımıza aptallar tarafından çökertilen kötü bir kanundur, sorun çıkartan bir durum haline gelmiştir ve özgür fikirleri bastırmak için kullanımı da tamamen küçük düşürücüdür, fakat burada belgeyle haşır neşir olduğum sürece maksimum dağıtıma ulaşacağını garanti ediyorum.
Bunu yapmamın temel nedenlerinden birisi saldırgan avukatlar için pekçok hackerdan daha zor bir hedef olduğumdur: Kamuya yayılmış bir ün ve doğruları söylemekten çıkan bir şöhret burada yardımcı etken olmaktadır. Eğer bir saldırı avukatıysanız değişmez bir şekilde yıldırmaya yönelik saldırılara cevap verdiğim konusunda sizi uyarmalıyım. Yasal işlerden anlamaktayım ve basın ile çalışma konusunda da oldukça iyiyim. Sesimi kesmeye çalışmanız halinde tüm yeteneğimi sizin ve müşterinizin kamu önünde gözden düşmesi için harcayacağım konsunda sizi uyarıyorum.
Bu belgenin yeni sürümleri
Bu belgenin yeni sürümünü her zaman
http://tldp.org/HOWTO/Fedora-Multimedia-Installation-HOWTO.html adresinde görebilirsiniz.
Bu belgeyle ilgili herhangi bir yorumu, eklentiyi ya da hata iletisini bana göndermekte tereddüt etmeyin: Eric S. Raymond, . Fakat bana lütfen çoklu ortam veya eklenti ayarlarınızla ilgili sorularınız sormayın, yaparsanız sadece gözardı ederim. Bu konu hakkında bildiğim her şey bu belgededir.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Fedora Çoklu Ortam Kurulumu NASIL Başlangıç Paketler, Araçlar ve Depolar
Bir Linux Kitaplığı Sayfası