Debian İkilik Paketlerini Oluşturma Nasıl
Önceki VI. Oylum - Yazılım Geliştirme Sonraki

Debian İkilik Paketlerini Oluşturma Nasıl

Yazan: Chr. Clemens Lee
Çeviren: Oğuz Yarımtepe
Yasal Açıklamalar
Bu belgenin çevirisinin, Debian İkilik Paketlerini Oluşturma Nasıl 1.0 sürümünün telif hakkı © 2005 Oğuz Yarımtepe'ye aittir. Bu belgeyi, Free Software Foundation tarafından yayınlanmış bulunan GNU Genel Kamu Lisansının 2. ya da daha sonraki sürümünün koşullarına bağlı kalarak kopyalayabilir, dağıtabilir ve/veya değiştirebilirsiniz. Bu Lisansın özgün kopyasını http://www.gnu.org/copyleft/gpl.html adresinde bulabilirsiniz.
BU BELGE “ÜCRETSİZ” OLARAK RUHSATLANDIĞI İÇİN, İÇERDİĞİ BİLGİLER İÇİN İLGİLİ KANUNLARIN İZİN VERDİĞİ ÖLÇÜDE HERHANGİ BİR GARANTİ VERİLMEMEKTEDİR. AKSİ YAZILI OLARAK BELİRTİLMEDİĞİ MÜDDETÇE TELİF HAKKI SAHİPLERİ VE/VEYA BAŞKA ŞAHISLAR BELGEYİ “OLDUĞU GİBİ”, AŞİKAR VEYA ZIMNEN, SATILABİLİRLİĞİ VEYA HERHANGİ BİR AMACA UYGUNLUĞU DA DAHİL OLMAK ÜZERE HİÇBİR GARANTİ VERMEKSİZİN DAĞITMAKTADIRLAR. BİLGİNİN KALİTESİ İLE İLGİLİ TÜM SORUNLAR SİZE AİTTİR. HERHANGİ BİR HATALI BİLGİDEN DOLAYI DOĞABİLECEK OLAN BÜTÜN SERVİS, TAMİR VEYA DÜZELTME MASRAFLARI SİZE AİTTİR.
İLGİLİ KANUNUN İCBAR ETTİĞİ DURUMLAR VEYA YAZILI ANLAŞMA HARİCİNDE HERHANGİ BİR ŞEKİLDE TELİF HAKKI SAHİBİ VEYA YUKARIDA İZİN VERİLDİĞİ ŞEKİLDE BELGEYİ DEĞİŞTİREN VEYA YENİDEN DAĞITAN HERHANGİ BİR KİŞİ, BİLGİNİN KULLANIMI VEYA KULLANILAMAMASI (VEYA VERİ KAYBI OLUŞMASI, VERİNİN YANLIŞ HALE GELMESİ, SİZİN VEYA ÜÇÜNCÜ ŞAHISLARIN ZARARA UĞRAMASI VEYA BİLGİLERİN BAŞKA BİLGİLERLE UYUMSUZ OLMASI) YÜZÜNDEN OLUŞAN GENEL, ÖZEL, DOĞRUDAN YA DA DOLAYLI HERHANGİ BİR ZARARDAN, BÖYLE BİR TAZMİNAT TALEBİ TELİF HAKKI SAHİBİ VEYA İLGİLİ KİŞİYE BİLDİRİLMİŞ OLSA DAHİ, SORUMLU DEĞİLDİR.
Tüm telif hakları aksi özellikle belirtilmediği sürece sahibine aittir. Belge içinde geçen herhangi bir terim, bir ticari isim ya da kuruma itibar kazandırma olarak algılanmamalıdır. Bir ürün ya da markanın kullanılmış olması ona onay verildiği anlamında görülmemelidir.
Ağustos 2005
Bu çevirinin sürüm bilgileri:
Sürüm 1.0Eylül 2005OY
İlk çeviri
Özgün belgenin sürüm bilgileri:
Sürüm 4.09 Eylül 2005OY
Elektronik posta adresi güncellendi ve Oğuz Yarımtepe tarafından yapılan çeviriye bağlantı eklendi
 
Sürüm 3.019 Aralık 2003ccl
Claudio Cattazzo tarafından rapor edilen iki yazım hatası düzeltildi
 
Sürüm 2.013 Aralık 2003ccl
Frank Lichtenheld'in geri bildirimi uygulandı
 
Sürüm 1.08 Kasım 2003ccl
İlk sürüm
Özet
Bu küçük NASIL belgesi, temel özelliklere sahip bir Debian .deb paketinin nasıl yapılacağını gösterir.

İçindekiler
1. Giriş
1.1. İnternetteki Kaynaklar
2. Başlarken
3. Paket Yapısı
4. Uygulama
4.1. control
4.2. dpkg-deb
5. İki Misli Kontrol
5.1. lintian
5.2. Minimum Belgeleme
5.3. fakeroot
5.4. Daha Fazla Belge
6. Özet
7. Katkıda Bulunanlar
8. Daha Başka
9. Bağlantılar
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Geliştirici Komutları Başlangıç Giriş
Bir Linux Kitaplığı Sayfası