Daha Başka
Önceki Debian İkilik Paketlerini Oluşturma Nasıl Sonraki
Daha Başka
Unix artalan süreçlerinin, yapılandırma dosyalarının ve daha fazlasının nasıl dağıtılacağı ile ilgili bahsedilmemiş daha pekçok konu vardır.
Fakat en önemlisi, Debain'ı sürdürüp kullananlar için şunu vurgulamak isterim, paketler kaynak paketleridir, ikilik paketler değil. Dahili ikilik paketlerle hiçbir zaman etkileşimde bulunmazlar. dpkg-deb ve dpkd geliştiricileri onların ne olduklarını bilme ihtiyacındadır. Aslında böyle bir şey tavsiye de edilmez.
Öbür taraftan, her geliştirici yazılımını Debian'a sunmayı istememektedir (henüz), fakat hala dpkg gibi bir paketleme sisteminin sunduğu avantajlardan paketin kaynak kodunu açmadan yararlanmak istemektedir. Kişisel olarak ben özgür yazılımımı hala, içerisinde kaynak kodları olan, tüm değişik platformlar için geçerli tar.gz dosyaları olarak yayınlayacağım, bunun yanında da yazılımımı sadece kurup kullanmak isteyen Debian kullanıcıları için de pek çok .deb paketi sunmayı planlıyorum.
Eğer birisi bir sonraki adım olarak Debian'a bir paket sunmak isterse, öncelikle Debian New Maintainers' Guide ve de Debian Sözleme Kılavuzu'nu (Debian Policy Manual) okumalıdır. Debian kaynak paketlerinin hazırlaması sırasındaki çalışmanızda, debian-mentors ileti listelerine bakarak, başlangıç düzeyindeki ve tecrübeli geliştiricilerin birbirleriyle nasıl etkileştiklerini ve karşılaşabileceğiniz benzer sorunları nasıl çözüklerini görebilirsiniz.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Katkıda Bulunanlar Başlangıç Bağlantılar
Bir Linux Kitaplığı Sayfası