Bir Sürecin Aidiyeti
Önceki XXIX. Oylum - Kullanıcılar ve Gruplar Sonraki
Bir Sürecin Aidiyeti
Herhangi bir anda, her sürecin bir etkin kullanıcı kimliği, bir etkin grup kimliği ile çok sayıda ek grup kimliği olabilir. Bu kimlikler sürecin ayrıcalıklarını belirler. Bunlara bir bütün olarak sürecin aidiyeti denir, çünkü bunlar sürecin özkaynaklara kimin adına erişebileceğini belirler.
Oturum kabuğunuz sizin kullanıcı kimliğiniz, sizin grup kimliğiniz ve eğer çok sayıda ek grubun üyesi iseniz sizin ek grup kimliklerinizle başlatılır. Normalde, kabuğun çalıştırdığı tüm süreçler bu değerleri miras alırlar.
Bir sürecin ayrıca, süreci oluşturan kullanıcıyı ifade eden bir gerçek kullanıcı kimliği ve kullanıcının öntanımlı grubunu ifade eden bir gerçek grup kimliği vardır. Bu değerler, erişim denetimi ile ilgili bir rol oynamazlar, ama yine de sürecin aidiyeti kapsamında kabul edilirler. Ayrıca önemlidirler.
Gerçek kullanıcı ve grup kimliği sürecin yaşam süresi içinde değiştirilebilir; bkz. Bir Sürecin Aidiyeti Niçin Değiştirilir?.
Süreçlerin dosyalara erişim yetkilerini belirleyen etkin kullanıcı ve grup kimlikleri ile daha ayrıntılı bilgiyi Erişim İzinleri bölümünde bulabilirsiniz.
Bir sürecin etkin kullanıcı kimliği ayrıca kill işlevi ile sinyal gönderme yetkilerini denetlemekte de kullanılır. Bkz. Başka Bir Sürece Sinyal Gönderme.
Son olarak, bir sürecin etkin kullanıcı kimliğinin sıfır olduğu durumda uygulanabilen bir çok işlem vardır. Bu kullanıcı kimliğine sahip bir sürece ayrıcalıklı süreç denir. Sıfır kullanıcı kimliği ile ilişkili kullanıcının ismi teamülen root'dur. Ancak bu kullanıcı kimliği ile ilişkilendirilmiş başka isimler de olabilir.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Kullanıcı ve Grup Kimlikleri Başlangıç Bir Sürecin Aidiyeti Niçin Değiştirilir?
Bir Linux Kitaplığı Sayfası