POSIX (Taşınabilir İşletim Sistemi Arayüzü)
Önceki Standartlar ve Taşınabilirlik Sonraki
POSIX (Taşınabilir İşletim Sistemi Arayüzü)
POSIX (The Portable Operating System Interface)
GNU kütüphanesi ayrıca, Bilgisayar Ortamları için Taşınabilir İşletim Sistemi Arayüzü olarak da bilinen ISO POSIX ailesi standartlarla da (ISO/IEC 9945) uyumludur. Bunlar ayrıca ANSI/IEEE Std 1003 olarak da yayınlanmıştır. POSIX genellikle Unix işletim sisteminin çeşitli sürümlerinden türetilmişitir.
POSIX standartları ile belirtilen kütüphane oluşumları ISO C ile belirlenenlerin bir üst kümesidir. POSIX, yeni ek işlevler ya da ISO C işlevlerine eklenen bazı özellikleri belirtir. Genellikle POSIX standartları tarafından tanımlanan ek gereksinimler ve işlevsellik, farklı işletim sistemi ortamlarında çalışabilen genel yazılım geliştirme dilinden ziyade işletim sistemlerinin belli çeşitlerine düşük seviyede destek sağlamak amacındadır.
GNU C kütüphanesi [ISO/IEC 9945-1:1996, the POSIX System Application Program Interface] tarafından belirlenen işlevlerin tümünü gerçekler. Kılavuzda bu standart bahis konusu olduğunda POSIX.1 nitelemesi kullanılacaktır. Bu standart tarafından ISO C oluşumlarına ek birincil genişletmeler dosya sistemi arayüzü ilkelleri (Dosya Sistemi Arayüzü), aygıta özel uçbirim denetim işlevleri (Düşük Seviyeli Uçbirim Arayüzü) ile süreç denetim işlevlerini (Süreçler) içerir.
[ISO/IEC 9945-2:1993, the POSIX Shell and Utilities standard] (POSIX.2) içindeki bazı oluşumlara da GNU kütüphanesinde yer verilmiştir. Bunlar kalıp eşleştirme uygulamaları ile düzenli ifadeleri kullanan uygulamalardır (Bkz. Şablon Eşleme).
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
ISO C Başlangıç Berkeley Unix
Bir Linux Kitaplığı Sayfası