ISO C
Önceki Standartlar ve Taşınabilirlik Sonraki
ISO C
GNU C kütüphanesi Amerikan Ulusal Standartları Enstitüsü (ANSI) tarafından yayınlanmış [American National Standard X3.159-1989--"ANSI C"] ve daha sonra Uluslararası Standartlar Teşkilatı (ISO) tarafından kabul edilmiş [ISO/IEC 9899:1990, "Programming languages--C"] C standardı ile uyumludur. Daha genel bir kabul gördüğünden dolayı biz ISO C standardını referans alıyoruz. GNU kütüphanesini oluşturan içerik ve başlık dosyaları, ISO C standardı tarafından belirtilenlerin bir üst kümesidir.
ISO C standardına tamamen bağlı kalmak istiyorsanız, yazılımınızı GNU C derleyicisi ile derlerken -ansi seçeneğini kullanmalısınız. Bu seçenek derleyiciye ek özellikler açıkça istenmediği sürece kütüphane başlık dosyalarından sadece ISO C standardı olan şeyleri tanımlamasını söyler. Bu konuda daha fazla bilgi Özellik Sınama Makroları bölümünde bulunabilir.
Kütüphaneye sadece ISO C özelliklerini içerecek şekilde sınırlama getirilebilmesi önemlidir, çünkü ISO C, kütüphane gerçeklemelerinde tanımlanan isimlere sınırlama getirir ve GNU genişletmesi bu sınırların dışına çıkar. Bu sınırlamalar hakkında daha fazla bilgi edinmek için Anahtar Sözcükler bölümüne bakınız.
Bu kılavuzda ISO C ile diğer kabuller arasındaki farkların tüm ayrıntıları verilmeye çalışılmamıştır. Sadece farklı platformlarda çalışan yazılımlar geliştirebilmeniz için bir fikir verir.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Standartlar ve Taşınabilirlik Başlangıç POSIX (Taşınabilir İşletim Sistemi Arayüzü)
Bir Linux Kitaplığı Sayfası