Panel Kütüphanesi
Önceki NCURSES ile Yazılım Geliştirme NASIL Sonraki
Panel Kütüphanesi
Artık curses kullanımında yetenekli hale geldiniz ve daha büyük bir şeyler yapmak istiyorsunuzdur. Üst üste çalışan ve profosyonel bir pencere görünümü sağlayan bir sürü pencere oluşturdunuz. Ne yazık ki, bir süre sonra bunları idare etmek oldukça zor olacaktır. Çoklu tazeleme ve güncellemeler sizi bir kabusa itecektir. Üst üste çalışan pencereler, pencereleri doğru sırada tazelemeyi unuttuğunuzda büyük lekeler bırakır.
Ümizsitliğe kapılmayın. Panel kütüphanesinde sunulmuş zekice bir çözüm bulunmaktadır. ncurses geliştiricilerinin dünyasında şöyle denir:
Eğer arayüz tasarımınızda pencere yığıtınız çok derinlere iniyorsa çalışma zamanında bu pencereleri yığıttan çekmek için durmadan düzenlemeler yapmak yorucu ve üstesinden gelinmez bir hal alabilir. Böylece karşımıza panel kütüphanesi çıkar.
Eğer pekçok üst üste çalışan pencereniz varsa kullanmanız gereken panel kütüphanesidir. Seri şekilde ve doğru sırada (yukardan aşağı) wnoutrefresh() ve doupdate() bunun üstesinden gelir. Kütüphane, pencerelerin sıraları, üst üstelikleri hakkındaki bilgileri ve ekranı düzgün şekilde güncelemekle ilgili işleri yönetmektedir. O zaman ne duruyoruz? Panellere yakından bakalım.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Diğer Kütüphaneler Başlangıç Temel Bilgiler
Bir Linux Kitaplığı Sayfası