Bağlama Bilgileri
Önceki Dosya Sistemleri ile Çalışma Sonraki
Bağlama Bilgileri
İçindekiler
1.1. fstab  -  fstab dosyası
1.2. mtab  -  mtab dosyası
1.3. Diğer Bağlama Bilgileri  -  Diğer (libc dışı) bağlama bilgileri
Bazı uygulamalar için, belli bir dosya sisteminin bağlı mı olduğu, bağlıysa nerede bağlı olduğu ya da mevcut dosyasistemlerinin bir listesinin alınması istenebilir hatta gerekli olabilir. GNU C kütüphanesi bu bilginin taşınabilir olarak alınmasını sağlayan işlevler içerir.
Geleneksel olarak Unix sistemlerinde bağlanabilmesi olası tüm dosya sistemlerinin bir listesini içeren /etc/fstab isminde bir dosya bulunur. mount uygulaması ile sistemin açılışı sırasında, bağlanması gereken tüm dosya sistemlerini bağlamak için bu dosya kullanılır. Bağlanmış tüm dosya sistemlerine ilişkin bilgiler de ayrı bir dosyada tutulur. Bu dosyanın ismi mtab dır ve normalde yeri /var/run ya da /etc dizinidir. Her iki dosyanında sözdizimi aynıdır ve bu sözdizimi artık nihai duruma gelmiştir. Bu bakımdan dosyalara doğrudan asla yazılmaz. Bu işlem bu bölümde açıklanan işlevlerle yapılır ve ayrıca bu işlevler harici metinsel gösterimi dahili gösterime dönüştüren işlevselliği sağlarlar.
fstab ve mtab dosyalarını sistemde bulunması bir uzlaşım sonucudur. Bu dosyalar sistemde bulunmayabileceği gibi bağlanacak ya da bağlanmış tüm dosya sistemlerini de içermeyebilir. Buna sistem yöneticisi karar verir. Fakat burada açıklanacak işlevler ve dolayısıyla çoğu uygulama genellikle bu dosyaların varlığına ihtiyaç duyar ve bu dosyaları kullanırlar.
Bu dosya isimleri doğrudan kullanılmamalıdır. Bu dosyalarla taşınabilir bir şekilde çalışmak için fstab.h içinde tanımlı _PATH_FSTAB makrosunu, mntent.h içinde tanımlı _PATH_MNTTAB ve _PATH_MOUNTED makrolarını, paths.h içinde bildirilmiş fstab ve mtab işlevlerini kullanın. Bu makro isimlerine ek olarak başka makrolar da vardır: FSTAB, MNTTAB ve MOUNTED. Bu makroların kullanılması önerilmemektedir ve sadece geriye uyumluluk adına tutulmaktadır. Bunların yerine daima _PATH_MNTTAB ve _PATH_MOUNTED makroları kullanılmalıdır.
Diğer Bağlama Bilgileri
Linux çekirdekli ve proc dosya sistemli bir sistemde proc dosya sistemindeki mounts dosyasından o an bağlı olan dosya sistemleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bu dosyanın biçimi mtab dosyasınınkine benzer. Çekirdek bu dosyayı, gerçekten bağlı dosya sistemleri hakkında bilgiyi dışarda aramamak için kendisi güncel tutar.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Dosya Sistemleri ile Çalışma Başlangıç fstab
Bir Linux Kitaplığı Sayfası