Dosya Sistemleri ile Çalışma
Önceki XXX. Oylum - Sistem Yönetimi Sonraki
Dosya Sistemleri ile Çalışma
İçindekiler
1. Bağlama Bilgileri  -  Dosya sistemlerinin bağlanması.
1.1. fstab  -  fstab dosyası
1.2. mtab  -  mtab dosyası
1.3. Diğer Bağlama Bilgileri  -  Diğer (libc dışı) bağlama bilgileri
2. Bağlama, Ayırma, Yeniden Bağlama  -  Neyin nasıl bağlı olduğunun denetlenmesi.
Dosya sistemindeki tüm dosyalara erişmek için önce o dosya sistemini sisteme bağlamalısınız. Unix'de herşey bir dosya olduğundan bir dosya sisteminin bağlanması hemen hemen herşeyin merkezidir. Bu bölümde bağlı olan dosya sistemlerinin nasıl bulunacağı, hangi dosya sistemlerinin bağlanabileceği ve bağlı olanların nasıl değiştirileceği açıklanacaktır.
Klasik dosya sistemi bir disk sürücününün içeriğidir. Kavram giderek soyutlaşmış ve disk sürücülerden başka şeyler de bağlanabilir olmuştur.
Bazı blok aygıtları disk sürücüleri gibi geleneksel aygıtlara karşılık değildir. Örneğin bir döngü (loop) aygıtı, normal bir dosyayı başka bir dosya sisteminin ortamı gibi kullanan bir blok aygıtıdır. Bu durumda, normal dosya bir dosya sistemi için uygun verileri içeriyorsa, bir döngü aygıtını bağlayarak esasen bir normal dosyayı bağlamış olursunuz.
Bazı dosya sistemlerinin herhangi bir aygıtla ilgisi yoktur. "proc" dosya sistemi böyledir ve içerdiği dosyaları okumak isterseniz dosya sistemi sürücüsü tarafından o an için oluşturulurlar. Ve o dosyaya yazarsanız yazdığınız veri sistemde değişikliğe sebep olur. Hiçbir veri saklanmaz.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Platform Türü İsimlendirmesi Başlangıç Bağlama Bilgileri
Bir Linux Kitaplığı Sayfası