Çoklu Mimariler için Derleme
Önceki X. Oylum - Bash Kurulumu Sonraki
Çoklu Mimariler için Derleme
Bash'i birden fazla mimari için, her mimarinin nesne dosyalarını kendi dizinlerine yerleştirerek bir seferde derleyebilirsiniz. Bunu yapabilmek için make'in VPATH değişkenini destekleyen GNU make gibi bir sürümünü kullanmanız gerekir. Nesne dosyalarının ve çalıştırılabilirlerin bulunacağı dizine geçerek kaynak dizinindeki configure betiğini çalıştırabilirsiniz. Bunu yaparken configure betiğini kaynak dosyaların nerede bulunacağını belirten --srcdir=KaynakDizini seçeneği ile çalıştırmak gerekebilir. configure betiği kaynak dizinini öntanımlı olarak bulunduğu dizin kabul eder burada bulamazsa .. dizinine bakar.
VPATH değişkenini desteklemeyen bir make sürümü ile Bash'i kaynak dizini içinde bir kerede bir mimari için derleyebilirsiniz. Bir mimari için Bash'i kurduktan sonra başka bir mimari için paketi yapılandırmadan önce bir make distclean yapmalısınız.
Alternatif olarak, sisteminiz sembolik bağları destekliyorsa, kaynak dizininden farklı bir yerde her mimari için bir dizin oluşturup support/mkclone betiği ile bu dizin altında kaynak dizindeki her dosya ve dizin için sembolik bağlar oluşturabilirsiniz. Aşağıdaki örnek kaynak dizin /usr/gnu/src/bash-2.0 dan bulunduğunuz dizine sembolik bağları oluşturur:
bash /usr/gnu/src/bash-2.0/support/mkclone -s /usr/gnu/src/bash-2.0
mkclone betiği Bash ile çalıştırılabilir. Bu nedenle çok mimarili bir derlemede her mimariye ayrı bir derleme dizini oluşturabilmek için en azından bir mimari için Bash kurmuş olmanız gerekir.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Derleyiciler ve Seçenekler Başlangıç Kurulum İsimleri
Bir Linux Kitaplığı Sayfası