İçerik Menüsü

2.Doküman

Gerekli Ortamın Kurulması

Konu Etiketleri

usb persistence , live usb , kurulum metodları , sanal linux , vps

Gerekli Ortamın Kurulması

Bu dokümantasyon Kali Linux dağıtmı üzerinden anlatıldığı için kurulum ve kullanım Kali Linux üzerinden ele alınmıştır. Ancak dokümantasyonda anlatılan konular debian tabanlı dağıtımları kullanabilmek üzerine olduğundan, Kali Linux dışında diğer debian tabanlı(Pardus, Ubuntu, Mint, elementary OS, Parrot, Tails.. vb.) dağıtımlardan herhangi biriyle de bu dokümantasyonu rahatlıkla takip edebilirsiniz.

Linux işletim sistemini kurmak veya Linux'u herhangi bir kurulum işlemi gerçekleştirmeden kullanmak için çok fazla seçenek bulunuyor. Ben sadece içlerinde bilmediğiniz bir alternatif seçenek olması ihtimaline karşı genel kullanım seçeneklerini aşağıda listeliyorum.

Kurulum ve Kullanım Metodları


Sanal Olarak Kullanmak;

Sanallaştırma işlemi kısaca; kurmak istediğiniz yeni bir işletim sistemini, diske kalıcı kuruluma ihtiyaç duymadan, mevcut işletim sistemi üzerinden sanallaştırma teknolojisi ile çalıştırabilmeniz anlamına gelir. Sanallaştırma teknolojisi sayesinde, kullanmakta olduğunuz işletim sisteminden çıkmadan, tıpkı program çalıştırır gibi; herhangi bir işletim sistemini sanal olarak çalıştırabilirsiniz. Sanallaştırma işlemini; bu iş için geliştirilmiş olan vmware ve virtualbox gibi özel yazılımlar yerine getiriyor.

Avantajları

Kısacası; yeni öğrenmeye başlayan kişiler için test alanı görevi görür, snapsot ve yedekleme özellikleri sayesinde hatalardan kolaylıkla geri dönülmesi mümkündür. Eğer; sisteme zarar vermeden gönül rahatlığı ile her şeyi kurcalayayım, deneme yanılma ile öğreneyim derseniz sizin için biçilmiş kaftandır.

Dezavantajları

Sanallaştırmanın sağladığı avantajlarının yanında, dezavantajlarının sayısı ve etkisi çok büyük değildir.

Vmware; ücretli bir yazılımdır ve içerisinde bir çok ekstra özellik barındırır. Bu özellikler genellikle işletmelerin işine yarayacak türdendir. Eğer bireysel bir kullanıcıysanız muhtemelen bir çok ekstra özelliği kullanmanız gerekmez.(Bu fazla özellikler sistemin daha hantal çalışmasına neden olabilir.)

Virtualbox: tamamen ücretsiz, vmware ile hemen hemen aynı özelliklere sahip yazılımdır. Eğer bireysel bir kullanıcıysanız; virtualbox yazılımını tercih edebilirsiniz.(Virtualbox yazılımı içerisinde çok fazla ekstra özellik barındırmadığından bireysel kullanıcılar için vmware yazılımına oranla daha performanslı çalışır.)


İkincil İşletim Sistemi Olarak Kullanmak

Bu yöntem, özetle; mevcut işletim sisteminin yanına, diskte alan açarak ikincil bir sistem olarak kurmak ve kullanmaktır. Bu kurulumun ardından sistem, başlangıçta hangi işletim sistemini kullanmak istediğinizi sorar ve seçiminize göre ilgili sistemi başlatır.

Avantajları

Dezavantajları

Öğrenme aşamasında, kullanıcıların hata yapması çok doğal bir durumdur. Etkili öğrenim için bire bir uygulama şart, bu yüzden kullanıcılar sürekli deneme yanılma yöntemiyle yeni şeyler keşfeder ve daha fazlası için sistemi kurcalar. Bu duruma bağlı olarak kullanıcının alıştırmaları sırasında meydana gelebilecek olası hatalar, kullanıcının öğrenme şevkini kırarak, öğrenme sürecini sekteye uğratabilir. Eğer Linux işletim sistemini ilk defa kullanacaksınız, daha hızlı ve etkili öğrenebilmek için bu yöntemi kullanmayın. Ancak sanal olarak kullandığınızda sistem performansı sizin için çok sorun oluyorsa olabilir, ama bundan önce diğer kullanım alternatiflerini de değerlendirebilirsiniz. Bu yüzden lütfen yazının tamamını okuyup sizin için en ideal olanına kendiniz karar verin.


Live Versiyon Olarak Kullanmak

Live olarak kullanmak; Linux işletim sistemini USB diskimiz üzerine kurup, sistemi bu USB disk ile başlatıp Linux işletim sistemini bu USB disk üzerinden kullanmaktır. Üstelik USB üzerinden kullanımda tek bir kullanım modu da bulunmuyor. Aşağıda farklı kullanım modları sırasıyla açıklanmıştır. "Live Versiyon Olarak Kullanma" seçeneğini, sanal kullanımda performans sorunu yaşayan arkadaşlara kesinlikle öneririm. Ancak maalesef ki tüm dağıtımlar live kullanımı desteklemiyor. Yine de kali linux gibi live modunu destekleyen bir dağıtım kullanıyorsanız bu modu da mutlaka deneyimlemenizi öneririm.

Boot Menüsünde Yer Alan Seçenekler

Live:

Kali Linux işletim sistemini USB diskiniz üzerinden kullanırsınız ve sistemi kapattığınızda veya USB diskinizi bilgisayardan çıkardığınızda sistemde yaptığınız tüm değişiklikler silinir. Yani bu mod isminden de anlaşılacağı gibi yalnızca kullanım sırasında bilgileri tutar, daha sonra sistem kapandığında tüm bilgiler silinir ve sistem ilk baştaki haline döner. Bu mod sayesinde her defasında üzerinde hiç bir değişiklik yapılmamış temiz bir sistem üzerinde çalışabilirsiniz.

Live (failsafe):

Tıpkı live modunda olduğu gibi bilgileri yalnızca kullanım sırasında tutar. Genellikle sistemde sorun meydana geldiğinde sorunun kaynağını anlamak adına kullanılan, güvenli mod diye tabir edilen moddur.

Live (forensic mode):

Adli moddur, ve mevcut sistem üzerinde inceleme yapılacağı zaman tercih edilir. Bu mod mevcut sistemde hiç bir kalıntı bırakmadan sistemi inceleme işleminde kullanıldığı ve genellikle bir suçun kanıtlanması gibi olaylarda tercih edildiği için adli(forensic) mod olarak tabir edilir.

Live USB Persistence:

Kali Linux işletim sistemini USB diskiniz üzerinden tıpkı sabit bir diske kurmuşcasına kullanabilmenize olanak sağlayan moddur. Bu mod ile sistemde yapılan tüm değişiklikler USB disk üzerinde kayıt olur ve daha sonra bu bilgilere tekrar bu mod aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Yani live modun kalıcı halidir. Sistemde yapılan tüm değişiklikler tekrar ulaşabileceğiniz şekilde kalıcı olarak USB üzerine yazılır.

Live USB Encrypted Persistence:

Bu mod ise bir üst kısımda bahsedilen kalıcı(persistence) modun şifrelenmiş halidir. Diğer moddan farklı olarak isminden de anlaşılacağı üzere bu mod sistemde yapılan değişiklikleri kaydederken bu bilgileri şifreleyerek kayıt eder.

Install:

Sabit diske kurulum işlemini başlatmak için kullanılan seçenektir.

Graphical Install:

Sabit diske kurulum işlemini grafiksel arayüz ile başlatmak için kullanılan seçenektir.

Avantajları

Dezavantajları


VPS Üzerinden Kullanım

Bu kullanım yöntemi de, uzaktaki özel bir sunucu sistemine bağlanılarak, bağlanılan sistemi herhangi bir yüksek donanım gücüne ihtiyaç duymadan yönetebilmemize olarak tanır. Özetle; uzaktaki sunucu sisteminde, sizin istediğiniz işletim sisteminiz başlatılır, siz de bu sistemi uzaktan komutlar vererek yönetirsiniz.

Avantajları

Dezavantajları

Bu kısımda neden kurulum detaylarını anlatmıyorsun diyecek olursanız, burada izahı dokümantasyonu uzatacak ve çok da verimli olmayacaktır. Kurulum işlemini verimli şekilde anlatabilmek için en iyi yol, kurulum işlemlerini videolu şekilde göstermektir. Dilerseniz bu dokümantasyonun video eğitiminden ya da internette araştırma yaparak kurulum işlemleri hakkında detaylıca bilgi edinebilirsiniz.

Geri Bildirimde Bulunun

Sizlere daha verimli bir kaynak sunabilmemiz için, uygulamada veya dokümantasyonlarda yer alan tüm hata ve eksiklerimizi bize bildirebilirsiniz.