Ekran Boyutları
Önceki Uçbirim Yeteneklerinin Tanımları Sonraki
Ekran Boyutları
Bir uçbirimin sütun ve satır sayısını belirleyen co ve li isimli iki yeteneği vardır. Fakat ekran boyutları denince bundan fazlası bilinmek istenir.
Bazı işletim sistemlerinde "ekran" aslında bir penceredir ve etkin genişliği değişkendir. Bu sistemlerin bazılarında, uçbirim tanımında ne yazdığına bakmadan co yeteneğinden dönecek değere karar vermek için tgetnum kullanılır. Diğerlerinde ise uygulamalar pencere genişliğini öğrenmek için bir sistem çağrısı yaparlar. Örneğin BSD 4.3 sistemlerinde, o anki ekran boyutunu öğrenmek için ioctl işlevi TIOCGWINSZ ile çağrılır.
Tüm pencereli sistemlerde kullanıcı pencerenin boyutlarını değiştirdiğinde uygulamayı uyarmak bakımından termcap yetersiz kalır. Uygulama yazılımları bu olasılığı sisteme bağlı olarak değerlendirmelidir. Bazı sistemlerde C kabuğu pencere değişikliklerini algılayıp TERMCAP ortam değişkenine uygun değeri atayarak bu sorunu çözer. Bu sadece uygulamaların ilk başlatılışlarında uygulamalara yardımcı olur, çalışmakta olan uygulamalara değil.
BSD 4.3 dahil bazı sistemlerde ise, ekran boyutları değiştiğinde bir uçbirim kullanan tüm uygulamalar SIGWINCH isminde bir sinyal alırlar. Termcap kullanan uygulamalar bu sinyali aldıklarında, yeni ekran boyutlarını öğrenmek için ioctl TIOCGWINSZ çağrısı yapmalıdır.
co
Karakter sayısı cinsinden ekran genişliğini veren sayısal değerli yetenek. Yazıcı türü uçbirimlerin bile bir co yeteneği vardır.
li
Ekranın satır sayısı cinsinden yüksekliğini veren sayısal değerli yetenek.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Temel Karakteristikler Başlangıç İmleç Hareketleri
Bir Linux Kitaplığı Sayfası