Uçbirim Tanımının Biçimi
Önceki Veritabanının Biçimi Sonraki
Uçbirim Tanımının Biçimi
Termcap veritabanında, açıklamalar (# ile başlayan satırlardır ve yoksayılırlar) dışında, boş olmayan her satır bir uçbirim tanımıdır. Bir uçbirim tanımı normalde tek bir satırdan oluşur, ancak satırsonu karakterinden önce bir \ ekleyerek tanım çok sayıda satıra bölünebilir. Eklenen bu iki karaktere bir \ satırsonu dizgesi olarak bir tanım içinde rastlanırsa bu dizgeler yoksayılırlar (yani böyle satırlar tek bir satır gibi ele alınır).
Tercih edilen yöntem tanımı yeteneklerine göre bölümlere ayırmaktır: Her sütunun hemen önüne dört karakter, : \ satırsonu sekme yerleştirilir. Böylece her alt satırın aynı girinti miktarı ile başlaması sağlanmış olur. \ satırsonu dizgeleri yoksayıldığından geriye : tab : kalır. Bir yetenek ilk iki nokta üstüste karakterinde biterken diğer yetenek ikincisinden başlar ve bu böyle gider. Eğer sadece \ satırsonu ile ayırırsanız ardına bir girinti ekleyemeyebilirsiniz.
Gerçek bir uçbirim tanımı örneği:
dw|vt52|DEC vt52:\
    :cr=^M:do=^J:nl=^J:bl=^G:\
    :le=^H:bs:cd=\EJ:ce=\EK:cl=\EH\EJ:\
    :cm=\EY%+ %+ :co#80:li#24:\
    :nd=\EC:ta=^I:pt:sr=\EI:up=\EA:\
    :ku=\EA:kd=\EB:kr=\EC:kl=\ED:kb=^H:
Her uçbirim tanımı uçbirimin türünü ifade eden isimlerden oluşan bir liste ile başlar. İsimler birbirlerinden | karakteri ile ayrılır ve liste bir iki nokta üstüste karakteri ile sonlandırılır. İlk isim uçbirimin kısa ismidir ve iki karakter uzunlukta olmalıdır, bu isim sadece çok eski Unix sistemlerinde kullanılırdı; günümüz sistemlerinde kullanılmamaktadır. Listedeki son isim ise "DEC vt52" veya "Ann Arbor Ambassador with 48 lines" gibi uçbirimin tam ismi olmalıdır. Diğer isimler kullanıcının bu uçbirim türünü kullanmak istediğinde belirteceği isimler olmalıdır, vt52 veya aaa-48 gibi. Uçbirim isimlerinin nasıl seçildiği Uçbirim Türü İsimlendirme Uzlaşımları bölümünde açıklanmıştır.
Uçbirim isimlerinden sonra uçbirim yetenekleri listesi gelir ve bunlar da iki nokta üstüste karakterleri ile ayrılırlar. Her yeteneğin iki harften oluşan bir ismi vardır; örneğin, ekranın satır sayısı için li, imleç konumlandırma dizgesi için cm gibi.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Veritabanının Biçimi Başlangıç Yeteneklerin Yazılması
Bir Linux Kitaplığı Sayfası