Saat Dilimleri Nedir?
Önceki Kesin Tarih ve Zaman Yönetimi Sonraki
Saat Dilimleri Nedir?
Saat Dilimleri herbiri 15 derecelik, Greenwich, İngiltere'den başlayan, insaların saatin bulundukları bölgede ve dünyanın başka bir bölgesinde kaç olduğunu öğrenmelerine yardım etmek için oluşturulan coğrafi yer küre dilimleridir.
Bugünlerde coğrafi olmaktan çok politik bölümlerdir. Çünkü bazı insanlar çok uzak olmayan bölgelerle aynı saate sahip olmaya ihtiyaç duymaktadırlar. Bunun yanında enerji koruma sebeplerinden dolayı, bugün, ayrıca bir Saat Dilimi çeşitlemesi olan Günışığından Yararlanma Zamanı vardır.
Saat Dilimleri genellikle hükümetler veya bazı astronomi enstitüleri tarafından belirlenirler ve 3 veya 4 harfle gösterilirler. Örnekler için bakınızSaat Dilimi Örnekleri
Yeryüzünün herhangi bir yerinde saatin kaç olduğunu öğrenmek için timezoneconverter.com adresini kullanınız.
Gün Işığından Yararlanma Zamanı
Enerji tasarrufu sebeplerinden dolayı hükümetler Günışığından Yararlanma Zamanını oluşturdular. Buna göre, saatlerimiz bir saat ilerletilir ve bu günün daha uzun gözükmesini sağlar. Gerçekte sadece Saat Dilimi değişmiş olur. Asli zaman (UTC) yine ve herzaman olacağı gibi, aynıdır.
Daha sonra Linux'da Gün Işığından Yararlanma Zamanının otomatik olarak nasıl etkinleştirildiğini ve edilginleştirildiğini göreceğiz.
Saat Dilimi Örnekleri
Örnekten daha iyi bir şey yoktur:
Tablo 9.1. Brezilya Saat Dilimleri. UTC'ye bağıl olarak sapar.
İsim ve SapmaDST İsim ve SapmasıBölgeler
BREST -2:00BREDT -1:00Fernando de Noronha
BRST -3:00BRDT -2:00Sao Paulo, Rio, Brasilia, Minas Gerais, North East Region, South Region,etc
BRWST -4:00BRWDT -3:00West Region
BRAST -5:00BRADT -4:00Acre
Lütfen Amerika Saat Dilimlerini bu tabloya benzer şekilde gönderiniz.
Linux'da Saat Dilimi Mekanizması
Linux sistemler /etc/localtime dosyasını baz alan GLIBC dinamik Saat Dilimlerini kullanırlar. Bu dosya genellikle /usr/share/zoneinfo dizini altındaki bir bölge bilgi dosyasına bağdır (veya kopyasıdır).
Jeofiziksel bakış açısıyla dünyada sadece 360°/15°=24 Saat Dilimi vardır. Fakat insanların kolaylığı için ve tüm politik çeşitlemelerin (Günışığından Yararlanma Zamanı gibi) uyumu için /usr/share/zoneinfo dizini altında her büyük şehir, ülke vb. için bir tane olmak üzere yüzlerce zoneinfo dosyası bulunur.
Brezilya gibi bazı ülkeler Günışığından Yaralanma Zamanı başlangıcı için belirli bir tarihe sahip değildirler. Bu, her yıl yazdan birkaç ay önce belirlenir ve aşağıdaki gibi bir metin dosyasından zic ile derlenerek oluşturulan zoneinfo dosyanızı değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.
Örnek 9.1. Brezilya Bölge Bilgisi metin dosyası
Örnek dosyayı burada bulabilirsiniz.
Rule bloğu değiştireceğimiz Saat Dilimi tarih ve zamanını tanımlarken, Zone bloğunda kullanılacak Rule ilişkilendirilir. Dikkat ederseniz bölge isimleri aslında /usr/share/zoneinfo dizinindeki dosya isimleridir ve insanların kendi bölgelerini daha kolay bulmaları için aynı Saat Diliminde birçok farklı isim tanımlanmıştır.
Bu dosyanın açıklama satırları bu saat dilimlerinin zic zoneinfo derleyici kullanarak nasıl kurulacağını açıklar (ayrıca onları da kurar). Bunu etkinleştirmek için zoneinfo dosyasını /etc/localtime'a bağlamanız (veya kopyalamanız) gerekir. Bazı dağıtımlarda Saat Dilimini ayarlamak için daha üst seviye (ve tercih edilen) bir yol vardır. bkz. Saat Diliminin Ayarlanması.
/etc/localtime'ın doğru zoneinfo dosyasını göstermesini sağladıktan sonra o bölge kurallarının etkisi altındasınızdır ve Günışığından Yaralanma Zamanı (DST) değişimleri otomatik olarak yapılır -- elle yapmak zorunda değilsiniz.
Aşağıdaki bir dizi komut Linux Saat Dilimi Mekanizması dinamizmini gösterir. Dikkat ederseniz tamamı bir dakikadan az sürer.
bash$ ls -al /etc/localtime
lrwxrwxrwx  1 root root 35 May 22  2001 /etc/localtime ->
¬ /usr/share/zoneinfo/Brazil/Brasilia
bash$ date
Fri Mar 29 20:13:38 BRST 2002
bash# ln -sf /usr/share/zoneinfo/GMT /etc/localtime
bash$ date
Fri Mar 29 23:13:47 GMT 2002
bash# ln -sf /usr/share/zoneinfo/Brazil/Brasilia /etc/localtime
bash$ date
Fri Mar 29 20:14:03 BRST 2002
20:13'de varsayılan Brezilya Saat Dilimindeydim, sonra GMT'ye geçtim ve sistem zamanı 23:13 olarak değişti! Saat Diliminiz DST'ye girerse benzer bir etki göreceksiniz, fakat kurallar kendi Saat Diliminiz içerisindedir (/etc/localtime bağlantısı bu örnekte olduğu gibi değişmeyecektir).
Bu makinada çalışan bir uygulama (örn. sanalyöre-sunucu erişim kayıtları) bu değişikten etkilenecektir. Yani geliştiriciler için tüm zaman kavramının, geçerli zaman artı geçerli Saat Dilimi olduğunu hatırlamak çok önemlidir. bkz. Bilgisayar Küresel Tarih ve Zaman Kavramı.
En sonda ise kendi doğru Saat Dilimime geçtim.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Bilgisayar Küresel Tarih ve Zaman Kavramı Başlangıç Linux Makinanız için Doğru Ayarlar
Bir Linux Kitaplığı Sayfası