Linux Makinanız için Doğru Ayarlar
Önceki Kesin Tarih ve Zaman Yönetimi Sonraki
Linux Makinanız için Doğru Ayarlar
Herhangi bir İşletim Sistemi kurulumu için kendi Saat Diliminizi bilmeniz gerekir. Bu, bir şehir, eyalet veya ülke ismi ile ifade edilir. Ayrıca BIOS zamanının nasıl ayarlanacağına karar vermeniz gerekir. Burada iki strateji izlenebilir:
Sadece Linux Makina
Bu durumda BIOS zamanını UTC zamanına ayarlamanız gerekir. DST değişimleri dinamik olarak Saat Dilimi yapılandırması tarafından yönetilecektir.
Linux ve MS Windows ile İkili Açılış
Windows, zamanı Linux'a göre daha ilkel bir yöntemle yönetir. Windows'da BIOS zamanı daima sizin yerel zamanınızdır, yani DST değişimleri doğrudan donanım saatini değiştirdiği için daha etkilidir. Bununla birlikte hem Linux hem de Windows zamanı ilk olarak donanım saatinden aldıklarından, ikisi bir aradayken Linux da bunu aynı şekilde yapmalıdır. Bu yüzden BIOS zamanını yerel zamana ayarlayın.
Saat Diliminin Ayarlanması
Red Hat Linux türevi sistemlerde donanım saati stratejinizi ve Saat Diliminizi kullanıcı dostu diyaloğu olan timeconfig komutu kullanarak ayarlayabilirsiniz. Ayrıca etkileşimli olmadan da kullanabilirsiniz:
Örnek 9.2. Zaman Yapılandırma Aracı
bash# timeconfig "Brasil/East"      
bash# timeconfig --utc "Brasil/East"   
1
Donanım saatini yerel zamana ve Saat Dilimini "Brazil/East"'e ayarlar.
2
Donanım saatini UTC'ye ve Saat Dilimini "Brazil/East"'e ayarlar.
Bu, açılışta okunan /etc/sysconfig/clock dosyasını değiştirir. Bu dosyayı elle aşağıda göründüğü gibi düzenleyebilirsiniz.
Örnek 9.3. /etc/sysconfig/clock dosyası
ZONE="Brazil/East"
UTC=true
ARC=false
Donanım Saatinin Ayarlanması
Donanım saatini sadece Doğru Küresel Zaman Eşzamanlaması'nda açıklanan doğru zamanı anladıktan sonra ayarlamınızı öneririm.
hwclock(8) komutu, kılavuz sayfasında açıklandığı gibi, size sunduğu birçok seçenek ile donanım saatini okur ve ayarlar. Fakat modern bir Linux dağıtımınız varsa onu kullanmanıza gerek yoktur. Donanım saati stratejinizi ve Saat Diliminizi tanımladıktan sonra üst seviye bir komut olan setclock komutunu donanım saatini doğru bir şekilde ayarlamak için kullanabilirsiniz. Herhangi bir parametre vermenize gerek yoktur çünkü setclock zekice hwclock komutunu çağırır ve BIOS'u İşletim Sisteminizin geçerli tarih ve saatini baz alarak ayarlar. Bu yüzden daima setclock komutunu kullanmalısınız.
Fakat minimalistseniz ve zor işleri tercih ediyorsanız bazı hwclock örnekleri şöyledir:
Örnek 9.4. setclock ve hwclock kullanımı
bash# setclock                    
bash# hwclock                     
bash# hwclock --systohc --utc             
bash# hwclock --systohc                
bash# hwclock --set --date "21 Oct 2004 21:17"    
1
Donanım saati ayarlamanın kolay yolu.
2
Donanım saatini okur.
3
Donanım saatini İşletim Sisteminin geçerli zamanını baz alarak UTC'ye ayarlar.
4
Donanım saatini İşletim Sisteminin geçerli zamanını baz alarak yerel zamana ayarlar.
5
Donanım saatini dizgedeki zamana ayarlar.
İşletim sistemi zamanının donanım saatinden bağımsız olmasından dolayı yaptığımız herhangi bir BIOS değişikliği bir sonraki açılışta etkili olacaktır.
Donanım saatini değiştirmek için bir başka seçenek ise saati bilgisayarınızın BIOS ekranına erişmektir. IBM e-server zSeries platformunda bunu z/VM seviyesinde yapmak zorunda olacaksınız, çünkü burada Linux z/VM tarafından oluşturulan sanal makina üzerinde çalışır.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Saat Dilimleri Nedir? Başlangıç Doğru Küresel Zaman Eşzamanlaması
Bir Linux Kitaplığı Sayfası