Vpopmail'in Özelleştirlmesi
Önceki B. İkinci Tür Kurulum Sonraki
Vpopmail'in Özelleştirlmesi
Bu bölümde anlatılanları yapmak zorunda değilsiniz ama yaparsanız da fena olmaz :)
Kota uyarısı:
Kullanıcıların eposta hesaplarındaki doluluk oranı %90'a geldiğinde kullanıcılara bir uyarı gitmesini sağlayabilirsiniz. Kullanıcının kullandığı eposta alani boyutunu hesaplamak için, vpopmail her kullanıcının dizinde maildirsize diye bir dosya tutar. Her posta geldiğinde bu dosyada gerekli değişiklikleri yapar. Ama qmail'in pop3 programı qmail-pop3 bunu desteklemediği için qmail-pop3d programına vpopmail-5.2.1/contrib/qmail-pop3d-maildirquota.patch.gz yamasının uygulanıp qmail'in baştan kurulması gerekiyor.
Bu iş için qmail'i herşeyi ile baştan kurmaya gerek yok. Qmail'i derledikten sonra sadece yeni derlenen qmail-pop3 dosyasını /var/qmail/bin dizine kopyalamak yeterli. (Tüm paketlerin aynı dizinde olduğunu kabul ediyorum).
# gunzip vpopmail-5.2.1/contrib/qmail-pop3d-maildirquota.patch.gz
# cd qmail-1.03
# patch < ../ vpopmail-5.2.1/contrib/qmail-pop3d-maildirquota.patch
# make
# cp -p qmail-pop3d /var/qmail/bin
vpopmail-5.2.1/ dizinindeki quotawarn.msg dosyasını istediğiniz şekilde değiştirin ve ~vpopmail/domains/.quotawarn.msg adresine kopyalayın. Bu sayede kullanıcının eposta hesabı %90 doluluğa ulaştığında, kullanıcıya .quotawarn.msg dosyasına yazdığınız uyarı iletilecektir. Ama dosyayı ~vpopmail/domains/enderunix.org/.quotawarn.msg gibi sadece bir alanadı altına kopyalarsanız sadece o alanadındaki kullanıcılar için uyarı gidecektir.
Son olarak kotası dolan kullanıcıya bir eposta geldiğinde vpopmail postayı gönderen kişiye user_is_over_quota şeklinde bir hata döndürür.
İsterseniz bu mesajı özelleştirebilirsiniz. Örneğin karşı tarafa "Kullanıcı kotası dolmuştur, epostanız kullanıcıya iletilememiştir / User is over quota" şeklinde bir uyarı ile dönmek istiyorsaniz ~vpopmail/domains/.over-quota.msg veya sadece bir alanismi için ~vpopmail/domains/enderunix.org/.over-quota.msg dosyasına bu mesajı yazmanız yeterli. (.over-quota.msg dosyasının çalışması için herhangi bir yamaya gerek yoktur.)
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Vpopmail Kurulumu Başlangıç Ezmlm Kurulumu
Bir Linux Kitaplığı Sayfası