Postfix Kurulumu
Önceki III. Oylum - Sunucular Sonraki

Postfix Kurulumu

Yazan: Genco Yılmaz
Yasal Uyarı
Bu belgenin, Postfix Kurulumu 1.0 sürümünün telif hakkı © 2004 Genco Yılmaz'a aittir. Bu belgeyi, Free Software Foundation tarafından yayınlanmış bulunan GNU Genel Kamu Lisansının 2. ya da daha sonraki sürümünün koşullarına bağlı kalarak kopyalayabilir, dağıtabilir ve/veya değiştirebilirsiniz. Bu Lisansın özgün kopyasını http://www.gnu.org/copyleft/gpl.html adresinde bulabilirsiniz.
Linux, Linus Torvalds adına kayıtlı bir ticarî isimdir.
Bu belgedeki bilgilerin kullanımından doğacak sorumluluklar ve olası zararlardan belge yazarı sorumlu tutulamaz. Bu belgedeki bilgileri uygulama sorumluluğu uygulayan aittir.
Tüm telif hakları aksi özellikle belirtilmediği sürece sahibine aittir. Belge içinde geçen herhangi bir terim, bir ticarî isim yada kuruma itibar kazandırma olarak algılanmamalıdır. Bir ürün ya da markanın kullanılmış olması ona onay verildiği anlamında görülmemelidir.
Mart 2004
Sürüm Bilgileri
Sürüm 1.0Mart 2004GY
İlk sürüm - Belgenin özgün sürümü http://genco.gen.tc/belgeler.php adresinde bulunabilir.
Özet
Sendmail'in hakim olduğu MTA (Mail Transfer Agent) arenasını benim için kapatan ve kullanırken helal olsun dedirten bu yazılımın yaratıcısı "Wietse Zweitze Venema" arkadaşımıza bir teşekkürle başlayalım yazıya. Eserler sahiplerinin adlarıyla anılmalı, değil mi? :) Kendi kendime neden postfix, neden qmail değil diye sorarken, cyrus-imap ve postfix belgesinin yazarınında aynı soruyu sorduğunu cevabının ise "ne bileyim daha sempatik galiba" olduğunu gördüm. Evet daha sempatik :), kolay kurulan, sisteme kolay uyarlanan ve sizi üzmeyen bir eposta aktarımcısı. Bu kadar gevezelikten sonra kuruluma başlayalım.

İçindekiler
1. Hazırlık
1.1. Neden Postfix'i AUTH destekli derliyoruz, nedir bu AUTH?
1.2. Gerekli Paketler
1.3. Kurulum Değişkenleri
2. Kurulum
2.1. cyrus-sasl Kurulumu
2.2. Postfix Kurulumu
3. Yapılandırma
3.1. postfix Yapılandırması
3.1.1. Bazı Kullanışlı Komutlar
3.2. saslauth Yapılandırması
4. Sonsöz
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Clamav Antivirus Başlangıç Hazırlık
Bir Linux Kitaplığı Sayfası