Çok gerekmedikçe, sırf en son sürümü kullanmak için paket sisteminizin ve dağıtımınızın dışına çıkmayın.
Önceki Linux'a Muhafazakar Bir Adım Atmak Sonraki
Çok gerekmedikçe, sırf en son sürümü kullanmak için paket sisteminizin ve dağıtımınızın dışına çıkmayın.
Linux dünyasında birbirinden bağımsız olarak çalışan ve geliştirilen çeşitli projeler vardır. Örneğin KDE projesi kendi zamanlaması dahilinde KDE'nin bir üst sürümünü hazırlar ve çıkarır. Bu yayınlama genelde ilk olarak düz kaynak kodu (tar.gz) olarak yapılır. (Aşama 1)
Bir müddet sonra KDE ekibi başka biçemlerde paket yayınlar. Örneğin RPM. (Aşama 2)
Aradan neredeyse 1 ay geçtikten sonra Red Hat (ve diğer dağıtımlar), KDE güncellemesini yayınlar ve dağıtıma alır. (Aşama 3)
Siz ne zaman güncellemelisiniz?
O paketin en son sürümü, işinizi yapabilmek ile yapamamak arasında bir seçim mi demek? O zaman tercihan Aşama 2'de, eğer sahiden elzem ise Aşama 1'de yazılımı alın ve kurun.
Benim kişisel tecrübem, özelleştirilmiş bir kurulum dahi olsa, makinanın üzerindeki yazılımların %99'unun bu tanıma uymadığı. Yani herhangi bir posta sunucusunda, gcc'nin veya KDE'nin en son sürümünü yayınlandığı gün almak ve kurmak zorunda değilsiniz. O zaman bekleyin. Dağıtımınız kendi test sürecinden geçirsin. Aşama 3'e geldiği zaman zaten takip etmekte olduğunuz güncellemelerin arasında otomatik olarak çıkacak, size de 1-2 dakikalık bir kurmak işleminden başka yük kalmayacaktır.
Sorun, her dağıtımın kendine has bazı özellikleri olmasıdır. Örneğin Red Hat ayar dosyalarını bir tarafa koyar, Mandrake başka bir tarafa. RPM bunu belirlemez. KDE ekibi kendi RPM'lerine, Red Hat'in takip ettiği isimlerden az farklı bir isim vermiş olabilir. Uğraşmak istemeyen kullanıcı, yazılımlarını gelişim projelerinden değil, dağıtımının güncellemeleri ile takip etmelidir.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Düzenli olarak sistem güncellemelerinizi uygulayın. Başlangıç Dağıtımla Gelmeyen Yazılımlar İçin:
Bir Linux Kitaplığı Sayfası