Düzenli olarak sistem güncellemelerinizi uygulayın.
Önceki Linux'a Muhafazakar Bir Adım Atmak Sonraki
Düzenli olarak sistem güncellemelerinizi uygulayın.
Özellikle de sizin için hayati olmayan güncellemeleri uygulamak saçma görünebilir. Fakat eğer makinayı hiç değiştirmeden kullanmak ve günü geldiği zaman sıfırlamak yolu ile kullanmayacaksanız, sistemi güncel tutmakta fayda var. Aksi takdirde sistemin üzerine yeni bir şey kurmak istediğinizde önce ucu bucağı belli olmayan bir güncelleme listesi ile karşılaşabilirsiniz.
Çeşitli ücretli/ücretsiz güncelleme servisleri var: Redhat Network, Ximian Red Carpet, Debian'ın kendi sistemi (apt-get) vs. Bunları kullanabilir, kendiniz her gün kontrol edebilir, istediğiniz otomatiklik veya manuellikte bir uygulama yapabilirsiniz.
Benim kullandığım yöntem: 24 saat Internet'e bağlı bir sistemde, her gece belli bir saatte otomatik olarak (cron), Red Hat'in güncellemelerinin bir yansısını alıyorum. Bunu rsync marifeti ile yaptığım için yalnızca yeni çıkanları alıyorum. Dosyaları indiren makina, ağın içerisinden erişilebilen bir ftp sunucusu.
Yeni güncellemelerin geldiğini görünce, kendim, elle güncelleme yapıyorum:
rpm -Fvh ftp://sunucu/redhat/7.3/updates/en/os/i386/*
Makina başına yaklaşık 1-2 dakika sürüyor.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Paket sisteminizi kullanın. Başlangıç  Çok gerekmedikçe, sırf en son sürümü kullanmak için paket sisteminizin ve dağıtımınızın dışına çıkmayın.
Bir Linux Kitaplığı Sayfası