Neler Gerekli
Önceki GDM ile X Terminali NASIL Sonraki
Neler Gerekli
Nelerin gerektiği için benim örneğime bakalım, 2 makina var. Sunucu makinanın özellikleri şöyle: PIII/1GHz işlemci, 512MB bellek, 40GB sabit disk, 10/100 ağ kartı v.s. artı RH 9 kurulu. İstemci makina ise: PI/133MHz işlemci, 64MB bellek, 2GB sabit disk, 10/100 ağ kartı. Vesairesi yok, vesaireyi daha önce yeni makinaya aktarmıştım. İki makina bir ağ kablosu ile birbirine karttan karta bağlı.
Elinizin altında bir Linux dağıtımının CD'leri olmalı, eski makinaya bir Linux kurmak lazım, çünkü. Bu işlem için yeni makinadaki CDROM'u eski makinaya taktım. Ben Fedora Core 1 dağıtımının CD'lerinden yararlandım. Kurulum sırasında özel kurulumu seçip, sadece GNOME kurdum. Gereksiz hiçbir şeyi kurmadım. Çünkü gereken herşey ana makinadan kullanılacak. 2GB sabit disk bile fazla geldi. Siz daha itinalı bir seçimle belki 1GB bir sabit disk bile kullanabilirsiniz. Belgeyi önce baştan sona okursanız, neler gerektiği hakkında daha ayrıntılı bir fikir edineceksiniz.
Bütün bunlar sağlandıktan sonra artık sistemi yapılandırma işlemlerine geçebiliriz. Yapılandırma işlemini 2 ana bölüme ayıracağız. Önce sunucuyu yapılandıracağız, sonra da istemciyi.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
X Terminali Nedir? Başlangıç Sunucu Yapılandırması
Bir Linux Kitaplığı Sayfası