X Terminali Nedir?
Önceki GDM ile X Terminali NASIL Sonraki
X Terminali Nedir?
Artık üzerinde başka bir iş yapılamayacak kadar zayıf kalmış olan eski PC'ler, eğer güçlü bir sunucu makinanız var ise, bir X terminali olarak kullanılabilir. Bu düzenekte, istemci makinanın ekranında, ana sunucu makinanın oturum açma ekranı görünür, kullanıcı ana sunucu makinada sisteme giriş yapar. İstemci makinada hiçbir kullanıcı işlemi yapılmaz, hatta syslog'u bile çalıştırmak gerekmez.
X terminalinden önce terminal kavramı üzerinde biraz duralım. Telnet kullanmayı bilirsiniz en azından. Telnet yapabilmek için önce bir terminal gerekir, buna uçbirim de deniyor; bir de telnet sunucusu olmalı. Her iki uçta da bu işlemi yapacak aletlerin aynı olması gerekir. Bu aletin ismi linuxcada tty. Siz bir tty çalıştırırsınız ve bu tty ile karşı makinadan bir tty istersiniz. X terminali için de böyle, Bir X çalıştırıp, karşı makinadan bir X istiyorsunuz. Burada kafa karıştıran, X'den bahsedilirken her iki makina için de isminin X sunucusu olması. Aslına bakarsanız, ikiside bir diğerine göre sunucu :-). Bu onun doğasında var. Dolayısıyla oturum isteğinde bulunulan sunucu, istemde bulunan istemci oluyor, ama tamamen göreceli. Sizin ne yapmak istediğinize bağlı.
Bu işlem GDM ile oldukça kolaylaştırılmış. Bu belgeyi, eski makinamı bir X terminali olarak nasıl çalıştırım diye bir arayış içine girdiğimde uyguladığım çözümü sizlerle paylaşmak için yazdım. Adım adım anlatacağım, benim için uğraştırıcı oldu ama artık çok kolay :-) (Colomb'un yumurtası)
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
GDM ile X Terminali NASIL Başlangıç Neler Gerekli
Bir Linux Kitaplığı Sayfası