Giriş
Önceki Linux Açılış Disketi NASIL Sonraki
Giriş
Linux açılış disketlerini kullanabileceğiniz pek çok durum vardır: yeni bir çekirdeği sınamak, hata veren bir diski kurtarmak, açılmayan bir sistemi normale döndürmek veya çok önemli sistem dosyalarını (libc.so gibi) güven içinde güncellemek.
Açılış disketleri elde etmenin de çeşitli yolları vardır:
  • Slackware gibi bir dağıtımın açılış disketini kullanmak. Bu disket ile en azından sistemi açabilirsiniz.
  • Kurtarma disketleri üretmek için hazırlanmış bir kurtarma paketi kullanmak.
  • Bu tür disketleri üretmek için neler gerektiğini öğrenmek ve kendi söküğünü dikmek.
Bazı insanlar son şıkkı tercih eder ve kendi disketlerini kendileri hazırlarlar. Bu yöntemde bir şeyler yanlış giderse, bunu düzeltmek için kendileri uğraşırlar. Ayrıca, bir Linux sisteminin nasıl çalıştığını öğrenmenin en iyi yolu da budur.
Bu kılavuz, sizin temel Linux yönetim mantığını ve komutlarını bildiğinizi kabul ederek yazılmıştır. Örneğin; dizinler, dosya sistemleri ve disketler hakkında bilgi sahibi olmanız beklenmektedir. Ayrıca mount ve df komutlarını kullanabilmeniz beklenmektedir. /etc/passwd ve fstab dosyalarının ne işe yaradığını ve bunların içeriklerinin neye benzediğini bildiğiniz kabul edilmektedir. Bu NASIL'da adı geçen komutların pek çoğunu root kullanıcı olarak çalıştırmanız gerektiğiniz bilmelisiniz.
Sıfırdan bir açılış disketi oluşturmak karışık bir iş olabilir. Şayet Linux SSS ve ilgili belgeleri okumadıysanız, kendi açılış disketlerinizi yapmaya kalkışmayın. Eğer tüm derdiniz çalışır vaziyette bir açılış disketi ise, hazır yapılmış olanlarından birisini internetten indirmek çok daha kolaydır. Bunların listesi için Hazır açılış disketleri bölümüne bakınız.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Başlarken Başlangıç Açılış disketleri ve önyükleme süreci
Bir Linux Kitaplığı Sayfası