Derleme için Önerilen Araçlar
Önceki Ek C. GNU C Kütüphanesinin Kurulması Sonraki
Derleme için Önerilen Araçlar
GNU C Kütüphanesini derlemeye başlamadan önce aşağıdaki GNU araçlarını kurmanızı öneririz:
GNU make 3.79 veya üstü
GNU make'in en son sürümüne ihtiyacınız olacak. GNU C Kütüphanesini başka bir make için değiştirmek zor olacağından GNU make kullanmanızı öneririz. Tavsiyemiz, GNU make'in 3.79 sürümü olacaktır. Daha eski tüm sürümleri çeşitli hatalar içerir ya da kütüphanenin özellikleri ile uyumlu değildir.
GCC 3.4 veya üstü, GCC 4.1 önerilir
GNU C Kütüphanesi sadece GNU C derleyici ailesi ile derlenebilir. 2.3 sürümlerinin derlenmesi için GCC 3.2 veya üstü bir sürüm gerekir; 2.3 sürümlerini derlemek için biz GCC 3.4'ü öneriyoruz. 2.4 sürümlerinin derlenmesi için GCC 3.4 veya üstü bir sürüm gerekir; bu sürümü yazarken GCC 4.1'i kullandık ve şimdiki sürümler için onu öneriyoruz. powerpc64 iceren bazı makinelerde GCC 4.0 öncesi derleyicilerin C kütüphanesinin 2.4 sürümlerini derlemekten kaçınmanızı gerektirecek sorunları vardır. Diğer makinelerde, doğru long double türü biçim destekli C kütüphanesi derlemek için GCC 4.1 gerekir; powerpc (32 bit), s390 ve s390x dahil.
GNU libc'yi kullanacak yazılımları derlerken istediğiniz derleyiciyi kullanabilirsiniz. Ancak, GCC 2.7 ve 2.8 sürümlerinde kayan noktalı sayılara destek sorunludur. Matematik kütüphanesi doğru çalışmaz. Buna dikkat edin.
Kütüphaneyi kullanacağınız platforma özel derleyici sorunları için FAQ dosyasına bakabilirsiniz.
GNU binutils 2.15 veya üstü
GNU C kütüphanesini derlemek için GNU binutils (as ve ld) kullanmalısınız. Şu an gerekli işlevselliği sağlayacak başka bir çevirici ve ilintileyici yoktur.
GNU texinfo 3.12f
Texinfo belgeleri düzgün olarak dönüştürmek ve kurmak için texinfo paketinin bu sürümü gerekir. Daha eski sürümleri belgelerde kullanılan tüm yaftaları anlayamaz ve info dosyaları için kurulum mekanizması ya mevcut değildir ya da farklı çalışır.
GNU awk 3.0 veya üstü
awk çeşitli yerlerde dosya üretmek için kullanılmıştır. gawk 3.0 işe yaramaktadır.
Perl 5
Perl derleme için gerekmez, ama kurulumun sınanması sırasında kullanılmıştır. İlerde kullanmayı düşünebiliriz.
GNU sed 3.02 veya üstü
sed çeşitli yerlerde dosya üretmek için kullanılmıştır. Betiklerin çoğu sed'in herhangi bir sürümü ile çalışır. Sınama amaçlı kullanılan msgs.h dosyasını üreten intl altdizinindeki po2test.sed betiği bunun dışındadır. Bu betik sadece GNU sed 3.02 ile düzgün çalışır. Kurulumu sınamayı düşünüyorsanız sed'i mutlaka güncellemelisiniz.
configure.in dosyalarında bazı değişiklikler yapmak niyetindeyseniz,
  • GNU autoconf 2.53 veya üstü
gerekir. Eğer ileti çeviri dosyalarını değiştirmek isterseniz,
  • GNU gettext 0.10.36 veya üstü
gerekir. Eğer kaynak ağacını yamalarla yükseltecekseniz bu paketlere yine de ihtiyacınız olacaktır ama bundan kaçınmayı deneseniz daha iyi olur.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
C Kütüphanesinin Kurulması Başlangıç GNU/Linux Sistemlere Özgü Tavsiyeler
Bir Linux Kitaplığı Sayfası