İnternet Portları
Önceki İnternet İsim Alanı Sonraki
İnternet Portları
İnternet isim alanındaki bir soket adresi bir makinenin İnternet adresi ve makine üzerindeki soketleri birbirinden ayıran (belirtilen protokole göre) port numarasından oluşur. Port numaraları 0 ile 65,535 arasında değer alır.
IPPORT_RESERVED değerinin altındaki port numaraları finger ve telnet gibi standart sunucular için ayrılmıştır. Bunların kayıtlarını tutan bir veritabanı vardır ve bir servis ismini bir port numarasına eşleştirmek için getservbyname işlevini kullanabilirsiniz. Bilgi için Servis Veritabanı bölümüne bakınız.
Eğer veritabanında tanımlanmış standart sunucular dışında bir sunucu yazarsanız onun için bir port numarası seçmeniz gerekir. Bunun için IPPORT_USERRESERVED değerinden büyük bir numara kullanın; bu numaralar sunucular için ayrılmıştır ancak sistem tarafından özdevinimli olarak üretilmemiştir. Diğer kullanıcılar tarafından çalıştırılan sunucularla karışıklıktan kaçınmak sizin sorumluluğunuzdadır.
Bir soketi adres belirtmeden kullanırsanız, sistem onun için bir port numarası üretir. Bu numara IPPORT_RESERVED ve IPPORT_USERRESERVED arasındadır.
Aslında internette iki farklı soketin bir port numarasını kullanması, her ikisi de aynı soket adresiyle (konak adresi artı port numarası) e çalışmadığı sürece olasıdır. Port numarasını üst düzey protokollerin bunu gerektirmesi gibi özel durumlar haricinde tekrar kullanmamalısınız. Normalde sistem bunu yapmanıza izin vermez; bind normalde farklı port numaraları vermenizde ısrar eder. Port numarasını tekrar kullanmak için, SO_REUSEADDR soket seçeneğini etkinleştirmeniz gerekir.
Bu makrolar netinet/in.h başlık dosyasında tanımlıdır.
int IPPORT_RESERVED
makro
IPPORT_RESERVED değerinden düşük port numaraları süper kullanıcının kullanımı için ayrılmıştır.
int IPPORT_USERRESERVED
makro
IPPORT_USERRESERVED değerinden büyük ya da eşit port numaraları doğrudan kullanıma ayrılmıştır; bunlar özdevinimli ayrılmazlar.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Konak Adresleri Başlangıç Servis Veritabanı
Bir Linux Kitaplığı Sayfası